U posljednjih nekoliko tjedana briga je postala uobičajeni sustanar u domovima mnogih od nas. Zaokupljeni “odraslim” brigama često trebamo podsjetnik da su djeci njihove brige jednako teške i važne, čak i kada se nama tako ne čini. Roditeljska podrška djeci u suočavanju s velikim osjećajima sada je važnija nego ikada, čak i starijoj djeci i adolescentima. U želji da osobama koje volimo umanjimo teret brige, “Ne brini” je rečenica koja nam često prva dolazi na um. Međutim, iskustvo nam govori da su nas u životu rijetko smirile te riječi – štoviše, nekad se zbog njih možemo osjećati kao danas ne razumiju.
Ono što nam je donijelo smirenost bio je umirujući glas kojim su izgovorene, zagrljaj ili dijeljenje naših briga s voljenima. Stoga, donosimo nekoliko ideja što djeci reći kada brinu, kako bi ih podržali izražavanju osjećaja i olakšali im suočavanje sa zabrinutošću i tjeskobom koja nas okružuje. Pripremili smo ih u obliku infografika, koje možete isprintati i držati kao podsjetnik na vidljivom mjestu.
Dnevnik Nove TV objavio je 6. prosinca 2017. reportažu novinarke Barbare Golje povodom okruglog stola kojeg je organizirao Dječji dom u Nazorovoj: "Dijete na čekanju", a na kojem je sudjelovala i ravnateljica Poliklinike prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander
Zamislite situaciju u kojoj osoba koju volite (dijete, partner/ica, drugi član obitelji prijatelj...) dolazi k vama vidno uznemirena. Napravila je pogrešku koju više ne može ispraviti ili nije uspjela u pothvatu koji joj je bio silno važan. Preplavljena je razočaranjem, tugom, ljutnjom, obeshrabrenošću... Što ćete joj reći? Sada promijenite scenarij u jednom detalju. Ta osoba ste vi. Pokušajte zamisliti koje bi vam se misli prve javile da ste u toj situaciji? Što biste rekli sami sebi?
Po prvi put u Zagrebu je održan 22. po redu kongres Europske asocijacije za psihoterapiju (EAP) od 30. rujna do 1. listopada 2016. Osnovna tema kongresa bila je „Autonomija i osjećaj pripadnosti”. Na kongresu su bili aktivni stručnjaci Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba.