Danas je u cijeloj Hrvatskoj raznim događanjima obilježen Dan ružičastih majica (Pink shirt day), a tome su se pridružili i stručnjaci Poliklinike zaštitu djece i mladih Grada Zagreba. Podsjetimo, Dan ružičastih majica je odlukom Hrvatskog sabora 2017. godine proglašen Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja. Pokret osvješćivanja problema vršnjačkog nasilja posljednje srijede u veljači započeo je 2007. godine u Kanadi kada je jedan dječak u školu odjenuo ružičastu majicu u znak podrške osobama oboljelima od raka dojke, ali je zbog te boje postao meta vršnjačkog zlostavljanja i ruganja. Njegovi kolege iz razreda sljedećih su dana počeli dolaziti u ružičastim majicama kao znak podrške dječaku te je tako započeo Dan ružičastih majica, koji se potom proširio na cijeli svijet.
U središnjem Dnevniku HRT-a o Danu ružičastih majica i o problemu vršnjačkog nasilja govorila je ravnateljica Poliklinike prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander, a emitirani su i dijelovi videa “I ovo smo mi” koje je o problemima mladih snimio Odbor mladih Poliklinike:
Dan ružičastih majica obilježila su i djeca u Dnevnoj bolnici Poliklinike, gdje su nacrtala poster na tu temu, kojeg objavljujemo kao naslovnu ilustraciju ovog teksta.
U Gradskom kazalištu Žar ptica danas je jubilarni međunarodni 20. Naj, naj, naj festival svečano otvoren predstavom o vršnjačkom nasilju “Ako kažeš, gotov si!”. Pri postavljanju predstave stručnjaci Poliklinike i članovi Odbora mladih surađivali su s redateljem i glumcima, a suradnja se nastavlja i tijekom Naj, naj, naj festivala (26. veljače do 1. ožujka 2020.) radionicama nakon predstava s temom vršnjačkog nasilja. Danas su radionice vodili psiholozi Poliklinike Ella Selak Bagarić i Krešimir Prijatelj. Ovogodišnji festival Naj, naj, naj u cijelosti je posvećen borbi protiv vršnjačkog nasilja. Novac prikupljen prodajom ulaznica 8 festivalskih predstava bit će namijenjen školskim projektima protiv nasilja unaprijed odabranim školama iz različitih dijelova Hrvatske, koje proaktivno djeluju protiv vršnjačkog nasilja u svojoj sredini.
Sa otvorenja Naj, naj, naj festivala je izvijestila RTL televizija u okviru priloga o Danu ružičastih majica za emisiju RTL Danas, a u prilogu je govorila psihologinja Poliklinike Mia Roje Đapić:
Na Hrvatskom katoličkom radiju u emisiji Aktualno danas je emitirana emisija o molitvenoj i humanitarnoj podršci vjernicima Sisačke biskupije stradalima u potresu, u kojoj su govorili sisački biskup mons. Vlado Košić, vlč. Hrvoje Zovko i psihologinja Poliklinike Mia Roje Đapić. Hrvatska katolička mreža objavila je tekst o toj emisiji, kojeg prenosimo u cijelosti:
Gošća emisije HRT-a "U svom filmu" kod urednice Tončice Čeljuske bila je 31. listopada 2018. ravnateljica Poliklinike prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander. Evo što je o emisiji objavio HRT:
"Gošća emisije "U svom filmu" je dr. Gordana Buljan Flander, klinička psihologinja i psihoterapeutkinja, koja se već trideset godina bori za zaštitu djece i njihova prava. Utemeljiteljica je Hrabrog telefona, koji postoji dvadeset jednu godinu i tijekom toga razdoblja odgovorio je na više od 200.000 dječjih poziva. Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba, na čijem je čelu, u svjetskim je razmjerima nositelj najbolje multidisciplinarne prakse i primjer rada s djecom. Ove je godine proglašena ženom godine za svoj dugogodišnji predani rad.
Djeca i adolescenti svoje osjećaje neće uvijek moći ili željeti izraziti riječima, ali ih možemo prepoznati prema njihovim reakcijama. Znakovi stresa kod djece se mogu razlikovati od djeteta do djeteta, no, kada znamo da su doživjela događaje koji su njegov značajan izvor, poput zdravstvene krize i potresa, važno je obratiti pažnju na njihovo funkcioniranje. Kako nam (osim riječima) djeca i adolescenti mogu davati do znanja da su pod stresom i kako im možemo pružiti podršku, pročitajte u novom letku čije su autorice psihologinje Poliklinike Ella Selak Bagarić i Tea Brezinšćak.