NACIONAL: “U Hrvatskoj zlostavljanje trpi sto tisuća djece”

Povodom početka kino-prikazivanja filma “Trampolin” redateljice Katarine Zrinke Matijević s temom zlostavljanja djece, u tiskanom izdanju tjednika Nacional od 28. veljače 2017. objavljen je dossier novinarke Tamare Borić na tu temu pod naslovom: “U Hrvatskoj zlostavljanje trpi sto tisuća djece”. Osim redateljice koja je kazala kako je film inspiriran stvarnim događanjima i stvarnim ljudima, sugovornici u temi su glumica Lana Barić, koja nosi glavnu ulogu majke – zlostavljačice u filmu, Pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić, dr. Tomislav Franić, psihijatar s Klinike za psihijatriju KBC Split, licencirani terapeut Ministarstva pravosuđa za provođenje psihosocijalnog tretmana počinitelja nasilja u obitelji gdje su žrtve djeca, te prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander, ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba.

“Zlostavljanje nije nešto što se događa negdje drugdje. Djeca koja su bila izložena nasilnim i neprimjerenim ponašanjima odraslih,žive u našim ulicama, idu u razred s našom djecom, dolaze u naše ordinacije, a naša je odgovornost prepoznati što im se događa i zaštititi ih” naglasila je prof. dr.sc. Buljan Flander, dodavši kako nažalost i dalje postoji značajan broj djece koja ne nailaze na podržavajuće reakcije okoline i koja su prisiljena odrastati uz takva iskustva.