Toksični stres u dječjoj dobi je tema od vrlo značajnog i rastućeg interesa. Razlozi tomu su brojni, kumulirani kroz godine istraživanja. Ona su dala nepobitne dokaze da stres/trauma u djece prouzrokuje brojne kratkoročne i dugoročne učinke, te predstavlja rizik za cijeli niz oboljenja u kasnijoj dobi. On primjerice značajno povećava pojavnost infarkta miokarda i karcinoma pluća, te imunoloških i malignih bolesti u odrasloj dobi, u usporedbi sa populacijom koja nije bila izložena stresu u djetinjstvu. Ne govorimo o stresu vezanom uz svakodnevne aktivnosti i izazove odrastanja, nego o onome stresu koji se javlja vezan uz nasilje u obitelji, svjedočenju tjelesnom nasilju, izloženosti tjelesnom kažnjavanju, zanemarivanju, seksualnom zlostavljanju, vršnjačkom nasilju i slično.
10. rujan Svjetski dan prevencije samoubojstava
Suicid kod djece i mladih
U posljednjem desetljeću u Hrvatskoj oko 1000 osoba godišnje počini samoubojstvo, što nas svrstava u red zemalja sa visokom stopom suicida. Na svako samoubojstvo dolazi još oko osam pokušaja, a oko tri puta više osoba intenzivno razmišlja o suicidu. Donedavno se smatralo da je rizik suicida zanemariv kod mladih, ali novija istraživanja pokazuju da, nažalost, i kod te populacije postoji suicidalni rizik.
Prema američkim podacima u razdoblju od 1980. do 1996. godine među adolescentima u dobi između 15 -19 godina broj suicida je porastao za 14%, a u dobi od 10-14 godine za 100%. U Hrvatskoj je u posljednjih deset godina 341 mlada osoba u dobi od 15.-19. godina počinila samoubojstvo.
Poznavajući život osoba možemo pronaći niz podataka koji ukazuju na veći suicidni rizik a to su: prisutnost psihotičnih simptoma, podatak o prijašnjim pokušajima, incidencija suicida u obitelji neke osobe, iskustvo zlostavljanja u obitelji.
Odrastanje samo po sebi nosi niz novih, nepoznatih životnih situacija što nerijetko dovodi do konfuzije, sumnje, nesigurnosti. Djetinjstvo, a pogotovo adolescencija obilježeni su snažnim strahovima vezanim uz očekivanja i pritisak društva.