Od 3. do 6.10.2024. u Sarajevu je održan 3. Internacionalni i interdisciplinarni kongres dječje i adolescentne psihoterapije “THINK ABOUT YOUth,” u organizaciji Bosansko-hercegovačke integrativne dječje i adolescentne psihoterapijske asocijacije. Uz BHIDAPA-u partneri u organizaciji ovog kongresa su UNICEF Bosne i Hercegovine, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i Federalno ministarstvo zdravstva, uz podršku mnogobrojnih međunarodnih, regionalnih i lokalnih organizacija i institucija te medijskog partnera Radiotelevizije Bosne i Hercegovine BHRT.
Program Kongresa je bio usmjeren na ključne probleme s kojima se suočavaju djeca i adolescenti danas. Svaki dan Kongresa imao je poseban fokus. Ovogodišnji Kongres usklađen je s ključnim međunarodnim okvirima, uključujući Akcijski plan Svjetske zdravstvene organizacije do 2030. godine, UNICEF-ovu strategiju do 2025. godine te ciljeve održivog razvoja.
Prvi dan kongresa uz svečano otvorenje bio je usmjeren na refleksiju komunikacije i odnosa na zdravlje djece, mladih i obitelji i odgovore na pitanja gdje se nalazimo u kontekstu najnovijih globalnih reformi u mentalnom zdravlju mladih, uz podršku vodećih stručnjaka.
Drugi dan je bio usmjeren na traumu kao rezultat transgeneracijskog prijenosa (prepoznavanje, karakteristike, zaštita i pristupi) te kako utječe na djecu i mlade. U sklopu navedene teme je doc. dr.sc. Bruna Profaca, klinička psihologinja iz Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba održala radionicu (predavanje s raspravom) pod nazivom „Nevidljive žrtve“. Ova tema razmatra posljedice ekstremnog traumatskog iskustva po djecu nakon ubojstva jednog roditelja od strane drugog. Kad je riječ o ubojstvu intimnog partnera/partnerice veća je vjerojatnost da će žene biti žrtve: gotovo polovica svih ubojstava žena počinio je intimni partner ili član obitelji u usporedbi s oko 6 % ubojstava muškaraca u partnerskim odnosima. Postojeće rijetke studije pokazuju različite ishode za djecu, kao i rizike i zaštitne faktore koji uključuju karakteristike života djeteta prije i poslije ubojstva roditelja. Nakon ove traume djeca trebaju dugotrajnu skrb za mentalno zdravlje, ali i širu socijalnu skrb. Cilj ove radionice je kroz prezentirane spoznaje, iskustva i raspravu osvijestiti važnost teme kako bi ova skupina traumatizirane djece, radi njihove dobrobiti, bila vidljivija.
Treći dan kongresa u fokusu je imao rast i oporavak kroz integraciju interdisciplinarnog i intersektoralnog pristupa i posvećen je oporavku i rastu, s naglaskom na važnost suradnje unutar i između institucija, kao i aktivno uključivanje zajednice.
Posljednijeg dana kongresa propitivale su se danas važne teme etičnosti i ljudskosti u svijetu koji se brzo mijenja. Kroz predavanja i diskusije, otvarala su se pitanja o ulozi etike u terapijskom radu, o izazovima koje donosi doba novih tehnologija te kako zadržati ljudskost u svakom koraku našeg djelovanja.
Posebno mjesto na kraju kongresa je bilo posvećeno mladima kroz Simpozij mladih na temu “Ideje mladih za zdraviju budućnost: Kakav nam svijet treba?” te lansiranje Sarajevske deklaracije za mentalno zdravlje djece i mladih, što je dodatno naglasilo važnost zajedničke odgovornosti u očuvanju mentalnog zdravlja djece i mladih.
Više o kongresu i programu te zaključcima i Sarajevskoj deklaraciji dostupno je na: https://congress.bhidapa.ba/bs/program/
https://congress.bhidapa.ba/wp-content/uploads/2024/10/Zakljucci-kongresa.pdf
https://congress.bhidapa.ba/wp-content/uploads/2024/10/Sarajevo-Declaration.pdf
Na ovom kongresu je u odličnoj atmosferi zajedničkog učenja, suradnje i druženja na najbolji način ostvaren poziv i cilj organizatora: Zajedno stvaramo promjene koje traju!