Dana 22. svibnja u Neuropsihijatrijskoj bolnici „dr. Ivan Barbot“ u Popovači održan je simpozij pod nazivom „Izazovi forenzičke psihijatrije“ na kojem su prisustvovali  brojni stručnjaci mentalnog zdravlja iz većeg broja psihijatrijskih ustanova u Hrvatskoj, kao i predstavnici sudbene vlasti. Među sudionicima bili su i djelatnici Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba, socijalna radnica Tamara Gojković, socijalna pedagoginja Tanja Manović, kao i psiholozi Kate Tia Divizić i Vanja Oparnica. Osim što su na simpoziju sudionici upoznati s aktualnostima iz područja forenzičke psihijatrije, isti je iskorišten i kao prigodan način za obilježiti 90 godina rada ove važne psihijatrijske ustanove u Hrvatskoj.

Kao znanost koje se usmjerava na poduzimanje odgovarajućih intervencija u području mentalnog zdravlja, umjesto provođenja kaznenih mjera, dječja i adolescentna forenzička psihijatrija ključna je za identificiranje i liječenje psihičkih poteškoća koje su mogle utjecati na ponašanje djece i adolescenata, razumijevajući njihove razvojne i psihološke čimbenike. Nažalost, ova grana psihijatrije dosad u Hrvatskoj nije bila primjereno razvijena zbog čega je izostajao adekvatan tretman za potrebitu djecu i adolescente.

Na simpoziju su sudionici upoznati s aktualnim stanjem forenzičke psihijatrije u Hrvatskoj, izazovima s kojima se susreću u svakodnevnom radu, kao i s planovima za razvoj forenzičke psihijatrije u budućnosti. Između mnogih zanimljivih tema sa simpozija, posebno se ističe planirano otvaranje Odjela za dječju i adolescentnu forenzičku psihijatriju čime bi Neuropsihijatrijska bolnica „dr. Ivan Barbot“ postala prva ustanova u Republici Hrvatskoj u kojoj bi se vršio tretman forenzičkih pacijenata dječje i adolescentne dobi.

Print Friendly, PDF & Email