Što je Dječji tjedan?
Svake godine u prvom punom tjednu listopada obilježava se Dječji tjedan koji započinje Međunarodnim danom nenasilja. Dječji tjedan je vrijeme naglašavanja važnosti promicanja prava djece te pojačanih akcija i aktivnosti posvećenih djeci. Moto Dječjeg tjedna je izreka koja izražava odnos odraslih prema djeci: „Ljubav djeci prije svega!“. Ciljevi Dječjeg tjedna uključuju usmjeravanje pažnje javnosti prema ostvarivanju prava, potreba i aktivnosti s djecom i za djecu, provođenje posebnih i prigodno odabranih igara, priredbi i stvaralačkih aktivnosti djece i za djecu, poticanje volonterskog rada odraslih s djecom, kao i aktivno sudjelovanje djece u aktivnostima lokalne zajednice i šire.
Evo nekih ideja kako možemo obilježiti Dječji tjedan s različitim grupama djece:
- Edukativne radionice i uvježbavanje socijalnih vještina – Socijalne vještine pomažu djeci pri stvaranju kvalitetnih odnosa, a što je važan čimbenik zaštite mentalnog zdravlja. Nenasilno rješavanje sukoba složenija je socijalna vještina koju je potrebno razvijati od najranije dobi. Pri tome nam pomažu razne igre i aktivnosti pomoću kojih se kroz grupnu interakciju djeca potiču na uspješnu komunikaciju, suradnju, zauzimanje za sebe na neagresivan način, samokontrolu i suosjećanje, a što pridonosi stvaranju atmosfere uzajamnog poštovanja i želje za zajedničkim rješavanjem problema, što je pak preduvjet konstruktivnog rješavanja konflikata.
- Razne društvene igre – potiču razvoj socijalnih vještina, adekvatno izražavanje emocija, suradnju…
- Filmske večeri i animirani filmovi – prikazivanje filmova na teme nenasilja
- Izložbe umjetničkih radova – organiziranje izložbi likovnih i literarnih radova – crteži, stripovi, animacije, video uratci, glazba, stihovi, predstave…
- Humanitarne aktivnosti – uključivanje u volonterski rad ili prikupljanje donacija za organizacije koje se bave promicanjem mira i nenasilja u zajednici
- Javne kampanje u kojima sudjeluju djeca – organiziranje panel rasprava, okruglih stolova i javnih rasprava na teme dječjih prava kako bi podigli svijest o problemima s kojima se suočavamo na tom planu.
- Društvene mreže – dijeljenje poruka o prosocijalnom ponašanju, međusobnom pomaganju, nesudjelovanje u vrijeđanju/omalovažavanju i sl. drugih osoba, dijeljenje i objavljivanje primjera dobrih praksi.
Ana Vasiljev, prof.soc.pedagog