Služba za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ organizirala je 05.12.2024. 3. simpozij o ovisničkom ponašanju mladih “Mladi i (ne)ovisni” na kojemu su imale priliku sudjelovati ravnateljica doc.prim.dr.sc. Vanja Slijepčević Saftić i socijalne pedagoginje naše Poliklinike, Tanja Manović, Ana Vasiljev i Kristina Gracin.
Na simpoziju se problemu pristupalo multidisciplinarno, a vodilo se računa da predavači budu stručnjaci različitih profila. Predavači su iznosili podatke najnovijih istraživanja vezanih uz “nove” ovisnosti kao i o problematičnom korištenju Interneta. Podjeljena su iskustva iz praktičnog svakodnevnog rada, a predstavljene su neke smjenice i preporuke te i program prevencije ponašajnih ovisnosti i rizičnih ponašanja u virtualnom okruženju koji se već provodi u nekim školama.
Korištenje interneta i digitalnih tehnologija neizostavni su dio naše svakodnevice. Utjecaj digitalne tehnologije svakodnevno raste, a pametni telefoni, tableti, računala, internet i društvene mreže postali su sastavni dio svakodnevnog funkcioniranja. Jedno od prikazanih istraživanja prikazalo je kako potpuna izolacija djece od interneta ima jednako štetan učinak kao i roditeljsko nekontroliranje nad provođenjem dječjeg vremena online. Važno je naglasiti da i sami mladi primjećuju i ukazuju na negativne posljedice interneta, a osobito društvenih mreža. Potrebno je naći pravu mjeru i balans između vremena provedenog online i offline, a što predstavlja izazov. Pitanje koje si odrasli mogu postaviti u tom slučaju jest, jesmo li mi pravi primjer djeci i uspijevamo li i sami održati balans između on i off aktivnosti. Preporuča se i odraslima i djeci, pratiti i kontrolirati vrijeme koje provodimo pred mobitelima, a to je najlakše provjeriti u postavkama mobitela. Druga važna napomena odnosi se na roditelje, koji su dužni nadzirati i kontrolirati sadržaj koji djeca prate na internetu.