“Roditeljstvo – dar, teškoća, šansa” bila je tema 24. Oktobarskih susreta u socijalnoj zašatiti održanih u Nišu 18. i 19. listopada 2018., u organizaciji Centra za socijalni rad ”Sveti Sava”, Komore socijalne zaštite i Centra za prava deteta. Ovaj ugledni stručno-znanstveni skup i ove godine je okupio veliki broj stručnjaka iz regije iz područja socijalnog rada, pravosuđa, državne uprave, medicine i znanosti. U okviru Oktobarskih susreta u socijalnoj zaštiti održan je okrugli sto sa temom „Izričita zabrana telesnog kažnjavanja dece u Srbiji – pozitivno roditeljstvo“ povodom najave uvođenja zakonske zabranje tjelesnog kažnjavanja djece u Srbiji.
Ella Selak Bagarić, psihologinja Poliklinike, održala je pozvano predavanje na temu “Prepoznavanje manipulacije djecom u brakorazvodu i otuđenja djeteta od roditelja”u kojemu su prikazane suvremene znanstvene spoznaje ovih problema, iskustva iz kliničke prakse Poliklinike, ali i preporuke u radu sa djecom i roditeljima. Psihologinja Selak Bagarić posebno se osvrnula na odgovornost sustava i stručnjaka u ranoj intervenciji i dijagnostici, a iz perspektive zaštite najboljeg interesa pojedinog djeteta.
Pogledajte video-izvještaj sa 24. Oktobarskih susreta u socijalnoj zaštiti:
Prenosimo dio izvještaja o skupu koji donosi Jugpress.com:
“Roditeljstvo je najlepši dar ali i najveća odgovornost. Problemi koje sa sobom nosi roditeljstvo su različiti – od ekonomskih, preko psiholoških do društvenih. Oni se javljaju u bilo kojoj sredini, u čitavom svijetu. Međutim, ti problemi različito se rješavaju od zemlje do zemlje. Razlikuje se način na koji se tim problemima prilazi i kako se oni rješavaju – ovo je zaključak dvodnevnog skupa Oktobarskih susreta u socijalnoj zaštiti koji je okupio veliki broj psihologa, socijalnih radnika i ostalih stručnjaka koji se bave ovom problematikom. Učesnici skupa i predavači su, osim iz Srbije i iz Hrvatske, Makedonije, Bosne i Hercegovine…… Činjenica je da sa razvodom roditelji ne prestaju da budu roditelji i da moraju da nastave da brinu o svom potomstvu, ali pri tome ne smeju da se služe manipulacijama i uslovljavanjem dece.
Ella Selak Bagarić sa Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba kaže da su zbog ovog problema stručnjaci u Hrvatskoj prilagodili sistem koji podrazumjeva zaštitu djece koja se nalaze u ovoj poziciji:
„Ta deca pokazuju niz dramatičnih ponašanja i poteškoća i sva istraživanja u svjetu pokazuju da mi kao sustav koji se bavi zaštitom dece propuštamo tu djecu zaštititi. Manipulativnom roditelju stalno dajemo priliku i pomažemo mu, a djete pati. Zbog toga smo dosta radili na povezivanju svih institucija kako bismo našli modalitete za zaštitu te djece. Radi se o tome da stvari nazovemo pravim imenom, a rječ je o emocionalnom zlostavljanju djece koje je visoko rizično za njegov dalji razvoj“, zaključuje Ella Selak Bagarić.”
Bez obzira na dob kad je dijete doživjelo traumatsko iskustvo, teškoće tijekom djetinjstva kumulativne su te su vidljive u različitim područjima dječjeg razvoja. Danas znamo kako bez ranih intervencija nakon teških iskustava može doći do poteškoća u psihosocijalnom funkcioniranju općenito - u kognitivnom razvoju i učenju, kao i do emocionalnih i socijalnih teškoća djeteta. Važno područje prevencije i intervencija u tretmanskom radu je obitelj gdje je osim traumatiziranom djetetu ključna podrška i njegovim (nezlostavljajućim) roditeljima.
Povodom otvorenja Dječje kuće na Cipru, ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba, prof.dr.sc. Gordana Buljan Flander i psihologinja Ana Marija Španić, pozvane su da predstave naš, hrvatski model Poliklinike koji je primjer dobre prakse zemljama članicama Vijeća Europe. Naš je model, uz islandski Barnahus, ciparskim kolegama prezentiran s ciljem da iz njega u svom radu implementiraju rješenja koja mogu funkcionirati u njihovom okruženju.
Posljednjih godina poznati sve više progovaraju o osobnim problemima koji muče i obične ljude. Jedan od posljednjih je onaj glumice Marijane Mikulić, koja je iskreno podijelila priču o teškoćama u razvoju svojih sinova, predugoj listi čekanja na obradu, ali i osobnim borbama koje zbog svega prolazi kao majka, priča je novinarke Lane Samardžije koju je objavila Nova TV u InMagazinu 9. svibnja 2021.Stručna sugovornica u temi bila je psihologinja Poliklinike Ella Selak Bagarić.