T portal je objavio izvještaj s promocije knjige “Dijete u središtu (sukoba) koju su napisale ravnateljica Poliklinike prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander i psihologinja Poliklinike Mia Roje Đapić održane 10. ožujka 2020. u Hrvatskom novinarskom domu u Zagrebu:
“Knjiga ‘Dijete u središtu (sukoba)’ u izdanju Geromara prva je knjiga iz pera domaćih autora u Hrvatskoj i u cijeloj regiji koja obrađuje problematiku djece u visokokonfliktnom razvodu roditelja. Knjiga je nastala tijekom dugogodišnjeg kliničkog rada s djecom i roditeljima, obrazovanja te intersektorske suradnje psihologinja prof. dr. sc. Gordane Buljan Flander i Mije Roje Đapić, koje održavaju i treninge za stručnjake različitih profila na temu razvoda roditelja, visokog konflikta, otuđenja i zaštite djece.
Kako autorice navode u uvodu, djeca roditelja koji se razvode i njihova patnja često ostaju nevidljiva:
‘Njihove rane nisu vidljive kao rane neke druge zlostavljane djece, protokoli postupanja nisu jasni u praksi, a javnost je često glasnija od struke. Mnogi naši kolege, a i mi sami, kao i stručnjaci diljem svijeta, na gotovo svakodnevnoj razini susrećemo se s preprekama u nastojanju da se djeca u kompleksnim razvodima roditelja zaista vide, čuju te da odrasli preuzmu zrelu i profesionalnu odgovornost u skidanju često preteških tereta s njihovih leđa. Knjiga koju držite u rukama prva je takva knjiga na našim prostorima. U nju je utkano puno znanstvenih nalaza, teorijskih modela, iskustava iz kliničke prakse, crteža i pisama ‘naše’ djece, ali prije svega nepresušnog entuzijazma u svrhu unapređenja razumijevanja, suradnje i zaštite te iste djece za koju je nastala.’
Sadržajno je knjiga podijeljena na teorijski i praktični dio. U prvom dijelu knjige sažeto je znanje o djeci u razvodima roditelja kojim u 21. stoljeću nedvojbeno raspolažemo. U drugom dijelu knjige nalaze se prijedlozi intervencija u radu s obzirom na neke odrednice razvoda i emocionalnog stanja djeteta, nastale po uzoru na svjetski i europski priznate primjere dobrih praksi, prilagođene za društveno-politički kontekst Hrvatske i okolnih zemalja.”
Nacionalni istraživački projekt pod nazivom "Društvena online iskustva i mentalno zdravlje mladih" proveden je tijekom 2019. godine u organizaciji Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba, a u suradnji s Gradskim uredom za zdravstvo Grada Zagreba i udrugom Djecom medija. U ovom nacionalnom istraživanju ispitane su navike korištenja virtualnog svijeta mladih i mentalno zdravlje mladih na razini cijele Hrvatske u pet velikih hrvatskih regija u gradovima Osijek, Zagreb, Rijeka, Split i Dubrovnik. Rezultati istraživanja temelje se na reprezentativnom uzorku od ukupno 1772 učenika prvih i trećih razreda srednjih škola.
Pogledajte kratki film koji su prosljednjih nekoliko mjeseci pripremali članovi Odbora mladih Poliklinike. Prikazan je na današnjoj proslavi 15 godina rada Poliklinike. Članovi Odbora mladih pročitali su uzvanicima i ovo pismo u kojem su objasnili svoju misiju i ulogu u našoj ustanovi:
Povodom slučaja 2,5 godišnje djevojčice iz Nove Gradiške koja je teško ozlijeđena primljena u Dječju bolnicu u Klaićevoj, uz sumnju na zlostavljanje od strane roditelja, novinarka Indexa Martina Pauček Šljivak razgovarala je s ravnateljicom Poliklinike prof. dr. sc. Gordane Buljan Flander, a tekst objavljen 2. travnja 2021.prenosimo u cijelosti: