Na webinaru ChildHuba “Prilagođavanje Barnahus koncepta lokalnom kontekstu” danas, 24. svibnja 2018. u 16 sati (u Hrvatskoj, po lokalnom vremenu) predavanja će održati Ana M. Piterson, socijalna radnca – koordinatorica u Barnahusu u Linköpingu u Švedskoj i prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander, ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba.
Tema ovog webinara, drugog u CHILDHUB seriji, uporedba je kako Barnahus Linkoping (Švedska) i Poliklinika za zaštitu djece i mladih grada Zagreba (Hrvatska) rade na postizanju standarda kvaliteta Barnausa u svojim lokalnim kontekstima. Svi učesnici webinara potiču se da dopunjuju prezentaciju sa informacijama o posebnim načinima rada. Rezultat će predstaviti postojeće inovacije i inspirirati predstojeće usluge kako bi pronašli odgovarajuća rešenja za njihov lokalni kontekst.
Webinar se održava danas, 24. svibnja 2018. u 16 sati. Ako niste u vremenskoj zoni kao Hrvatska, provjerite vrijeme održavanja webinara.
ispod teksta kliknite na “Register and join”. Nekoliko sati pre početka webinara dobit ćete email sa linkom za webinar i uputstva kako se uključičti. Sudjelovanje webinaru ne zahteva nikakve posebne vještine i traje samo nekoliko minuta, a možete se priključiti sa stolnog računala, tableta ili mobilnog telefona.
Ovdje možete proveriti vreme početka webinara u vašoj vremenskoj zoni.
O predavačima:
Ana M. Piterson radi kao koordinator u Barnahusu u Linkopingu u Švedskoj. Barnahus je započeo 2005. godine i od samog početka ona je pratila njegov razvoj, najprije kao predstavnik u radnoj grupi, a potom i od 2012. godine kao koordinator. Ona je socijalni radnik i ranije je uglavnom radila sa djecom i adolescentima unutar socijalnih službi. Kao koordinator, ona je takođe i član različitih razvojnih grupa, koje se, primjerice, bave temama obrezivanja genitalija, nasiljem u bliskim odnosima i važnošću rutina za djecu u određenim ciljnim grupama.
Redovno drži predavanja o rutinama i procesima modela Barnahusa, kako identificirati djecu u ciljnoj grupi, a koja su pod rizikom, i što činiti kada nam deca otkriju neku informaciju.
Prof.dr.sc. Gordana Buljan Flander je psiholog, psihoterapeut i ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba. Radi sa djecom više od 30 godina i bila je među prvim stručnjacima u Hrvatskoj koja je prepoznala važnost problema zlostavljanja i zanemarivanja djece. 1997. godine osnovala je Hrabri telefon – savjetodavnu liniju za zlostavljanu i zanemarivanu decu, a 2002. godine pokrenula je osnivanje Poliklinike za zaštitu djece i mlaih Grada Zagreba, jedinu zdravstvenu ustanovu specijaliziranu za rad sa traumatiziranom djecom u Hrvatskoj.
Pored vodećeg rada sa decom i obiteljima, aktivna je i kao znanstvenica, napisala je sedam knjiga i više znanstvenih radova. Radila je kao predavač na mnogim sveučilištima i sudski je vještak za psihologiju, održava treninge na domaćem, regionalnom i međunarodnom nivou, dijeleći iskustva sa drugim profesionalcima u Hrvatskoj i svijetu.
POGLEDAJTE VIDEO KOJI JE CHILDHUB SNIMIO O NAŠEM RADU:
Izazovi adolescencije bili su tema emisije „Nadom nošeni“ Radio Marije 19. ožujka 2021., u kojoj je gošća bila ravnateljica Poliklinike prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander. Voditeljica i urednica emisije je Iva Tadić, a u emisiju su se svojim pitanjima o tome kako pomoći djeci koja su u strahu jer su traumatizirana potresima uključili i slušatelji. Donosimo tekstualni prijepis emisije, a u cijelosti ju možete poslušati na linku:
Povjerenstvo Ministarstva pravosuđa za praćenje i unapređivanje rada tijela kaznenog postupka i izvršavanja maloljetničkih sankcija posjetilo Polikliniku za zaštitu djece grada Zagreba 12. prosinca 2011.
Nasilje među djecom bila je tema emisije "Na dnevnoj bazi" dubravčke televizije LibertasTV u kojoj je gostovala ravnateljica prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander 5. listopada 2018. godine. Na pitanje urednice Dajane Brzice zašto je danas toliko puno nasilja među djecom ravnateljica je, među ostalim, kazala: