Pozivamo roditelje djece osnovnoškolske dobi da se uključe u naše online grupe podrške koje će se odvijati sljedećih šest tjedana, srijedom od 18:00 do 19:15 sati, putem Zoom platforme, pod vodstvom psihologa, psihijatra, neuropedijatra, socijalnog pedagoga i socijalnog radnika, i tijekom kojih će se roditeljima pružati multidisciplinarna podrška i psihoedukacija uz priliku za postavljanje pitanja stručnjacima. Sudjelovanje u online grupama za podršku roditelji mogu ostvariti temeljem uputnice liječnika primarne zdravstvene zaštite (pedijatar, obiteljski liječnik, školski liječnik) za dijete.
Prva radionica je predviđena za srijedu, 2. prosinca 2020. Klikom na sljedeći link bit ćete upućeni na prijavni obrazac. Ispunite prijavni obrazac, nakon čega ćemo vam se povratno javiti s detaljnim informacijama: https://tiny.cc/roditelji
Još od početka pandemije COVID-19 Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba je prilagodila pružanje svojih usluga aktualnoj situaciji te kontinuirano djeci i roditeljima, koji iz različitih razloga ne mogu ostvariti zdravstvene usluge uživo, pruža te usluge informacijsko-komunikacijskim sredstvima sukladno odluci i odobrenju HZZO-a.
Istraživanja pokazuju da u vrijeme pandemije više od 30 posto odraslih razvija simptome anksioznosti i depresivnosti, a više od 50 posto ima izražene znakove stresa. Utjecaj pandemije na mentalno zdravlje roditelja i visok roditeljski stres mogu negativno utjecati na roditeljska ponašanja, a time i mentalno zdravlje djece.
„Više od 50% roditelja smatra da socijalno distanciranje i financijske brige ometaju njihovo roditeljstvo“ (University of Michigan, 2020).
Za dodatne informacije pozivamo roditelje da se jave na mia.roje@poliklinika-djeca.hr, a podatke za pristup će roditelji dobiti nakon prijave i preuzimanje uputnice.
Uskoro planiramo organizirati i podršku za roditelje predškolske djece kao i roditelje srednjoškolaca.
O tome kako se suočavamo sa stresom epidemije te kako očuvati mentalno zdravlje tijekom "života na distanci" govorilo je u emisiji ZOOM Zagreb urednice Hane Tabaković Baksa na Z1 televiziji 3. prosinca 2020. U emisiji su gostovali psihologinja Poliklinike Ella Selak Bagarić i psiholog dr. sc. Igor Mikloušić, pokretač web platforme Psihološka pomoć.
Novinarka Elma Katana objavila je na T portalu razgovor sa ravnateljicom prof. dr. sc. Gordanom Buljan Flander o tome kako razvod roditelja utječe na djecu:"Brak se nerijetko zna pretvoriti u mučnu i konfliktnu zajednicu u kojoj vladaju napeti odnosi, pa se često vode rasprave o tome je li bolje rješenje za djecu ostati u neskladnom braku ili razvesti se. Kakvu god odluku donijeli, roditelji moraju biti svjesni toga da su mnoga istraživanja pokazala i da će nesređeni obiteljski odnosi ostaviti traga i na djeci.
Na svojoj web stranici Hrvatska komora socijalnih radnika donosi rezultate ankete o profesionalnom stresu i zdravlju socijalnih radnika, koju su proveli na 739 socijalnih radnika iz cijele Hrvatske u razdoblju od 23. do 31. listopada 2019. Pet najvećih izvora stresa su prozivanje socijalnih radnika u medijima, nedostatak smještajnih kapaciteta, nedostatak institucije za daljnji specijalizirani tretman korisnika, česta izloženost kritikama javnosti, preopterećenost poslom. Prenosimo tekst u cijelosti: