Naši stručnjaci mentalnog zdravlja su pitali mlade s kojima rade kako im pada restrikcija izlazaka iz kuće i čime se bave dok su u zatvorenom.
Među odgovorima su i oni naših članova Odbora mladih, a svi su ujedinjeni u poruci: #ostanidoma #tujednizadruge
„Sve svoje frendove sam zamolio jednu stvar, da ostanu doma. Moja sestrična je imala leukemiju a njezini roditelji rade, čuva je baka. Kužim da ljude nije strah za njih same, nije ni mene, ali ja ostajem kod kuće jer to spašava živote i to je jedini način na koji ćemo usporiti širenje koronavirusa. Pročitajte što kažu doktori, kontakt koji uspostavite s nekim tko uspostavlja kontakt s nekim drugim, može zaraziti nečiju mamu ili baku ili djeda ili ženu. Ja ne želim biti odgovoran za nečiju smrt, želite li vi?“
„Ja ostajem doma zbog mame koja ima astmu i zbog svoje bake…“
„Nevjerojatno mi je da je do neki dan baka meni filozofirala oko toga da ne idem sama van kasno, a sad ja i mama nju stalno zovemo i provjeravamo je li doma, i vjerujte to je grozan osjećaj kada se brineš za nekoga koga voliš, a on ignorira da je u opasnosti. Sad mi je krivo jer kužim kako je mami kad se meni baterija isprazni i ne javim se.“
„Prvo nisam shvatio baš da je ovo sve tako ozbiljno, ali sad stvarno vjerujem da je važno ostati kod kuće i držati se dalje od drugih. To je jedini način na koji možemo spriječiti širenje coronavirusa i spasiti živote. Što više nas to učini, više ćemo zaštititi one koji se ne mogu zaštititi, poput bolesnih ili starijih ljudi. Stalno na Instagramu objavljujem videe o tome što radim kod kuće i vidim da i drugi to rade. Ako ne rade, poručujem svima da kada naprave doma nešto što inače ne rade (tipa sklekove, svirka) to objave i pozovu frendove da naprave isto. Moj tata kaže da ne vjeruje da do prije tjedan dana nisam htio van iz sobe, a kad je krenula ova priča sam stalno dobivao pozive na druženja od ljudi, i priznajem da sam prvo išao. Ljudi, chill, svi smo u istoj situaciji, proći će, a o nama ovisi s koliko gubitaka života.“
„Moj savjet za ostati smiren doma je ostati zaposlen… treba raditi nešto, ljenčarenje je lijepo ali nakon nekog vremena dosadi. Nađite nešto što možete raditi u sobi ili ako imate vrt, bilo trčanje ili neko kreativno izražavanje, crtanje, slikanje… sportske aktivnosti kao marinci, sklekovi, trbušnjaci… moj glavni savjet je da isplanirate dan i slijedite neku rutinu i da ostanete busy.“
Što mladi rade od kuće:
Pomažem u kućanskim poslovima
Bavim se stvarima za koje nemam vremena za vrijeme škole – uglavnom svirka i neki videi
Pazim na ostale oko sebe
Čitam knjige
Slušam najdraži album
Zovem obitelj jer brinem
Kako vi provodite vrijeme doma?
#ostanidoma #tujednizadruge
Uključiti se možeš i ti! Odaberi neki od predložaka koji ti se najviše sviđa, a možeš i više njih, napravi screenshot i objavi ga ispunjenog na svom Instagramu uz hashtagove #ostanidoma i #tujednizadruge. Na ovaj ćeš si način osvijestiti da već radiš puno za sebe i za društvo, ali i podsjetiti druge kako mogu pomoći sebi, ostati mirni, zdravi i pozitivni te drugima da ostanu sigurni.
Podijeli story na svom profilu, zajedno budimo #tujednizadruge i prevladajmo ovu krizu kroz jačanje mentalne otpornosti, komuniciranje pozitivnih vrijednosti koje sprječavaju širenje panike i preuzmimo odgovornost, jer nismo sami i nismo nemoćni.
Hrvatska katolička mreža prenosi video radio emisije "Argumenti" emitirane 17. rujna 2020. na temu otuđenja s pitanjima: "Kako pomoći djetetu koje se nađe u središtu roditeljskog sukoba? Na koji način reagirati kada se dogodi otuđenje djece? Imaju li na te izazove odgovore stručnjaci iz područja psihologije, prava i zakonodavstva?" Urednik Ivan Tašev na tu je temu ugostio psihologinja prof. Gordana Buljan Flander, sutkinja Lana Petö Kujundžić te Tatjana Katkić Stanić iz Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba, Prof.dr.sc. Gordana Buljan Flander, pozvana je da na sedmom Europskom Forumu o pravima djeteta (7th European Forum on the Rights of the Child) predstavi rad naše ustanove.
Novostima se ne možemo oduprijeti čak i ako bismo to htjeli. Društvene mreže, vijesti, dnevnici, emisije, radio postaje su mjesta i lokacije preplavljene uvijek brojnim novostima. U konačnici, to je svrha njihovog djelovanja. Aktualnosti je nemoguće izbjeći, a ovih dana gotovo da nema odrasle osobe (ili djeteta) koja nije vidjela neku objavu ili primila poruku vezanu za statistike, naputke, odredbe, mjere ili savjete vezane uz korona virus putem barem jedne od društvenih mreža kao što su Facebook, Instagram, Twitter, WhatsApp, Viber, Messenger. U krajnjoj liniji netko od prijatelja, kolega, članova obitelji ili susjeda će nam prenijeti što je čuo ili vidio, razmjenjivat ćemo informacije, zajedno komentirati, propitivati, zaključivati, elaborirati. I dobro je da je tako, da smo informirani i u toku, da pratimo mjere, upute i da ih u konačnici poštujemo. Slijeđenjem i postupanjem sukladno uputama Nacionalnog stožera civilne zaštite spašavamo život sebi i drugima.