Svjetski dan socijalnog rada obilježava se 21. ožujka 2023. godine, ove godine pod nazivom „Poštivanje različitosti kroz zajedničko društveno djelovanje“.
Živimo u zaista zahtjevnom i turbulentnom vremenu dodatno otežanom utjecajem različitih čimbenika. Pandemije, ratovi i sukobi, klimatske promjene i prirodne katastrofe sve češće nas pogađaju i utječu na velik broj ljudi na različite načine. Svjedoci smo i brzine promjene svega oko nas te cjelokupnog društvenog konteksta. Događaju se propitivanja ljudskih vrijednosti, povećava se nesigurnost, rastu rizični faktori – što se sve značajno odražava na svakodnevni život svakog pojedinca, a u konačnici na njegovo cjelokupno funkcioniranje.
Djelovanje socijalnog rada je primarno usmjereno na skrb o ranjivim skupinama uz puno uvažavanje njihovog dostojanstva i zaštitu njihovih prava, ali i na jačanje solidarnosti u zajednici. Ne smijemo zaboraviti važnost odnosa među ljudima te međusobno uvažavanje i toleranciju kao i društvo u kojem je različitost bogatstvo, a ne teret. Da bi do promjene na bolje došlo, potrebno je ujediniti naše snage kako bismo svi zajedno mogli osigurati veći boljitak na svim nivoima i za svakog pojedinca.
U Poliklinici smo odlučili Svjetski dan socijalnog rada obilježiti na način da čujemo i podijelimo sa svima vama mišljenja i poruke mladih studenata – budućih socijalnih radnika – vezano uz ovogodišnju temu:
Ovih dana smo svi kao stručnjaci mentalnog zdravlja usmjereni na podršku svoj djeci i roditeljima u suočavanju s kriznom zdravstvenom situacijom povodom COVID-19 virusa. Međutim, djeca se razlikuju u svojim karakteristikama, u broju teških iskustava tijekom odrastanja, u načinu suočavanja sa stresom i dostupnosti podrške koju imaju.
U Osnovnoj školi Ivana Granđe Soblinec Sesvete psihologinja Poliklinike Mia Roje Đapić održala je u utorak 29. svibnja 2019. predavanje za učitelje, nastavnike i članove stručnog tima škole o nasilju u školama. Uz ravnateljicu Leonidu Udovičić, prof. mnogi sudionici uključili su se u raspravu o različitim oblicima nasilja nad i među djecom, s osobitim naglaskom na nasilje putem suvremenih tehnologija.
Volonteri Nacionalnog pozivnog centra za žrtve kaznenih djela i prekršaja posjetili su Polikliniku za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba 28. veljače 2020. Nacionalni pozivni centar za žrtve kaznenih djela i prekršaja - 116 006 - je linija koju kontaktiraju žrtve i svjedoci kaznenih djela i prekršaja te članovi njihovih obitelji za pomoć. Djelokrug Nacionalnog pozivnog centra obuhvaća pravno informiranje, pružanje emocionalne podrške te upućivanje na relevantne organizacije i institucije.