O dobrobiti obučenog psa prema holističkom pristupu za mentalno i fizičko zdravlje djece na 10. kongresu Europaediatrics

Na 10. kongresu Europaediatrics Europskog udruženja pedijatara (EPA/UNEPSA) koji se održava u Zagrebu 7. do 9. listopada 2021. u Zagrebu (online i offline)  sudjelovat će s poster prezentacijom stručnjakinja Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba Renata Fridrih, prof. defektolog – logoped. Prikazat će rezultate uključivanja pasa obučenih prema holističkom pristupu (AAI, AAT) u inovativnom projektu okji se u Poliklinici provodi od 2016. godine, a voditeljica cjelokupnog projekta je stručnjakinja Poliklinike Renata Fridrih, koja je ujedno i predsjednica udruge Društvo Naša djeca Sisak, koje je i nositelj aktivnosti. Projekt financira Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.

U području forenzičnog intervjua sa zlostavljanim djetetom uključena je ravnateljica Poliklinike prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander. Od početka projekta do danas objavljeno je više stručnih radova koji su prezentirani na stručnim skupovima u Hrvatskoj i inozemstvu. Rezultati će se prezentirati u suradnji Centra za socijalnu skrb Bjelovar – podružnica Obiteljski centar i Društva Naša djeca Sisak.

Naziv rada:

Misir, R., Hnojčik, A., Persoglia – Petrac, A, Fridrih, R.: Dobrobiti obučenog psa prema holističkom pristupu (AAI, AAT) za mentalno i fizičko zdravlje djece

Sažetak:

Posljednjih tridesetak godina sve se više govori o intervencijama i/ili terapijama potpomognutim  životinjama (AAI, AAT). U svakom od navedenih postupaka je naglasak  na potencijalnoj koristi aktivnog uključivanja pasa uz djecu i odrasle osobe. U Hrvatskoj se također primjećuje porast broja udruga koje svoje aktivnosti provode uz pomoć životinja, posebice pasa. Od 2012. godine Društvo Naša djeca Sisak uz partnerstvo sa ustanovama u sustavu zdravlja, odgoja i obrazovanja, socijalne skrbi te priprema za pravosuđe aktivno provodi inovativan projekt neposrednog rada obučenih pasa i vodiča  prema holističkom pristupu (AAI,AAT)  u radu sa vulnerabilnom skupinom korisnika. Potreba multidisciplinarnog pristupa za dobrobit pacijenata/korisnika ostvarila je neraskidivu sinergiju čovjeka i psa. Općenito, mali je broj uključenih zdravstvenih ustanova u projekt sa psima. Na primjer, Pedijatrijska ambulanta, Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba, Podružnica Obiteljski centar Bjelovar jedne su od prvih ustanova koje su u svoj pomagački rad uključile obučene vodiče i pse prema ovoj metodi na radost svih korisnika/pacijenata. Uključivanje terapijskog psa u rad s djecom predstavlja interakciju između djeteta i obučenog psa, uz vodstvo obučenog stručnjaka-vodiča psa, s ciljem napretka u psihofizičkom sposobnostima. Aktivnosti se osmišljavaju i usmjeravaju prema specifičnim potrebama i teškoćama pojedinca (jezične, emocionalne, motoričke). Dobrobit djeteta i obučenog psa odgovornost je stručnjaka–vodiča psa koji treba osigurati ugodno okruženje  i optimalne uvjete  kako bi mogao iskoristiti sve prednosti kojima terapija uz pomoć životinja može pridonijeti terapijskom procesu. Inovativna metoda i rezultati istraživanja u ovom području ukazuju na to da aktivno uključivanje obučenih pasa prema holističkom pristupu u terapiju i intervencije s djecom, olakšava dostizanje terapijskih ciljeva, olakšava uspostavljanje kontakta i odnosa povjerenja između djeteta i stručnjaka, pruža djetetu osjećaj sigurnosti u terapijskom okruženju, ohrabruju komunikaciju o neugodnim osjećajima te povećavaju samopouzdanje i empatiju kod djeteta, a smanjuju stres, tjeskobu, osjećaj usamljenosti, smanjuju razinu tjelesne boli.  Većina ovih učinaka može biti objašnjena utjecajem hormona oksitocina koji raste samim milovanjem ili pričanjem sa psom, a budući da ima i protustresno djelovanje smanjuje razinu hormona stresa kod ljudi. U posteru će biti prikazana perspektiva svakodnevnog rada stručnjaka-vodiča psa s djecom, a detaljnije će se predstaviti rad obučenih pasa prema holističkom pristupu /AAI,AAT/ s ciljem zaštite mentalnog i fizičkog zdravlja djece opisujući način rada s djecom, izazove s kojima se susreću stručnjaci, prednosti u radu te doživljaje djece.

Ključne riječi: mentalno zdravlje, djeca, oksitocin, psi, holistički pristup, AAI, AAT

Print Friendly, PDF & Email