Naše stručnjakinje sudjelovale su na jednom od najvećih svjetskih okupljanja pedijatara, na 10. kongresu Europaediatrics Europskog udruženja pedijatara (European Paediatric Association EPA/UNEPSA) koji je održan online i offline u Zagrebu od 7. do 9. listopada 2021. godine.
U sklopu simpozija “Global agenda for paediatrics” (hrv. Globalna agenda za pedijatriju) klinička psihologinja Poliklinike doc. dr. sc. Bruna Profaca održala je predavanje “Roditelji, roditeljstvo i dobrobit djece”. U predavanju je naglasila važnost podrške roditeljima u skladu sa suvremenim pristupom roditeljstvu danas koji naglašava važnost odnosa roditelj dijete i doživljaj koji roditelj ima o sebi. Također, naglasila je razloge i važnost podrške roditeljstvu u situacijama roditeljskog stresa, ekonomskog i općeg stresa.
Renata Fridrih, prof. defektolog – logoped sudjelovala je s poster prezentacijom. Prikazala je rezultate uključivanja pasa obučenih prema holističkom pristupu (AAI, AAT) u inovativnom projektu koji se u Poliklinici provodi od 2016. godine. Voditeljica cjelokupnog projekta je stručnjakinja Poliklinike Renata Fridrih, koja je ujedno i predsjednica udruge Društvo Naša djeca Sisak, koje je i nositelj aktivnosti. Projekt financira Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.
“Okrugli stol Are We There for Children? Considering Mental Health and Implications in COVID-19 Crises” sadržavao je sljedeća izlaganja:
Child Abuse Behind Closed Doors: Reality and Expectations (Ana Raguž)
Mental Health Services Accessibility: Has lock-down locked us out? (Mia Roje Đapić, Marjeta Knez Turčinović)
Bridges to Our Children: The Creative Adaptation (Mirela Badurina)
Why Do Children Need Protection from Toxic Stress in COVID-19 Era? (Vanja Slijepčević Saftić)
Sažetak:
Aktualna kriza puno je više od zdravstvene krize u somatskom smislu. Prijetnja nepoznatim virusom, suočavanje s rizicima za vlastiti život i zdravlje, kao i onih koje volimo, epidemiološke mjere koje čuvaju od korona virusa, ali narušavaju normalan razvojni put djece i mladih, onemogućavaju im ostvarivanje socioemocionalnih potreba, roditelji koji su pod povećanim općim i roditeljskim stresom, online nastava, samoizolacija, nejasna i često promjenjiva pravila – sve to obilježilo je proteklih godinu i pol dana u životima djece. Ne znamo koliko će još trajati, kad će i hoće li u potpunosti završiti. Uz sve to mnoga djeca doživjela su i razorne potrese sa svim posljedicama koje su oni donijeli i još uvijek nose. Na ovom okruglom stolu govorit ćemo o tome kako su djeca na temelju istraživanja mentalnog zdravlja više od 22 000 djece Grada Zagreba, raspravljat ćemo o tome kako rano prepoznati znakove depresije, anksioznosti i posttraumatskog stresa u svakodnevnoj praksi, kao i znakove nasilja nad djecom koje bilježi značajna porast. Predstavit ćemo primjere dobre prakse rada u uvjetima koji uvelike odudaraju od onih na koje smo navikli i koje inače držimo standardom. Konačno, govorit ćemo o psihološkoj otpornosti djece i obitelji, tome kako ju poticati iz uloge stručnjaka u sustavu zdravstva i kako suvremene tehnologije učiniti saveznicima na tom putu. Cilj ovog okruglog stola je dublje razumjeti kako su djeca i mladi u ovim okolnostima, što i zašto im je teško, što možemo očekivati u budućnosti te što i kako možemo činiti kako bismo brinuli o njihovom zdravlju na cjelovit način.
U emisiji "Savjetovalište" Hrvatskog radija kod urednice Višnje Biti gostovala je prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander 15. veljače 2016. , a tema razgovora je „Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreba – primjer najboljih standarda u zaštiti djece žrtava i svjedoka kaznenih djela u zemljama Europske Unije“. U gostima je 29. veljače 2016. bila i predsjednica Hrabrog telefona Hana Hrpka, na temu "Nasilje putem interneta". Poslušajte obje emisije putem linkova na HR1.
U Jutarnjem listu objavljen je tekst Kristine Turčin pod naslovom "JEDAN TJEDAN SA SOCIJALNOM RADNICOM KOJA SAMA SKRBI O 182 OBITELJI S DJECOM Otvaram novine i molim Boga da nije jedna od mojih obitelji..." u kojem je stavljen naglasak na preopterećenost socijalnih radnika i potrebu da se reogranizira sustav socijalne skrbi:
Portal 24sata.hr prenio je temu iz Huffington posta o tome koliko neke rečenice koje roditelji govore djeci mogu za njih biti štetne, a stručnjakinje koje o tome govore dvije američke edukatorice za roditelje Amy McCready i Robbin McManne: "Roditelji nikada ne žele svoju djecu namjerno povrijediti, ali to se ponekad jednostavno događa. Pogotovo kada smo umorni i djeca testiraju naše granice. U tim biste trenucima mogli i nehotice ponavljati stvari koje ste čuli u vlastitom djetinjstvu za koje vaši roditelji (a možda čak ni vi) nisu shvatili da su štetno utjecale na vaše emocije. Zato može biti korisno znati neke od potencijalno štetnih fraza kojima roditelji često pribjegavaju, a ne shvaćaju njihov utjecaj na dijete.