Završni skup provedbe edukativnog programa “PoMoZi Da” (Promicanje mentalnog zdravlja djece) održan je uoči svjetskog dana mentalnog zdravlja 7. listopada 2022. godine. Skupu je prisustvovala zamjenica ravnateljice Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba dr. sc. Renata Ćorić Špoljar.
“PoMoZi Da” je program zdravstvenog opismenjavanja odgojno-obrazovnih djelatnika u području mentalnog zdravlja djece i mladih. Edukativni program “PoMoZi Da” razvijen je u sklopu projekta “Živjeti zdravo” Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, sufinanciranog iz Europskoga socijalnog fonda u sklopu Operativnoga programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020., elementa Zdravstveno obrazovanje, podelementa Mentalno zdravlje. Namijenjen je odgojno-obrazovnim djelatnicima u osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj i prvi je takav program u Hrvatskoj.
Edukativni program i materijali razvijeni su na temelju provedenog istraživanja zdravstvene pismenosti odgojno-obrazovnih djelatnika u području mentalnoga zdravlja djece i mladih krajem 2017. godine i u suradnji sa skupinom stručnjaka iz akademske, kliničke i obrazovne zajednice te sustava javnoga zdravstva, a prate suvremene pristupe i primjere dobre prakse u svijetu i Hrvatskoj. Program je razvijen u razdoblju od 2018.-2019., a njegova provedba započela je 2020. godine.
Završni skup provedbe programa “PoMoZi Da” su pozdravili prim. dr. sc.Ivana Pavić Šimetin, zamjenica ravnatelja HZJZ, Ana Dautović iz Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, mr. sc. Vesna Šerepac, ravnateljica Uprave za odgoj i obrazovanje Ministarstva znanosti i obrazovanja, dr. sc. Dubravka Brezak Stamać, ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje, prim. Vera Katalinić Janković, dr. med. iz Ministarstva zdravstva te dr.sc. Vesna Vučemilović, predsjednica Odbora za obitelj, mlade i sport Hrvatskog sabora. Skupu je nazočila i Jadranka Žarković, Savjetnica Predsjednika Republike za odgoj i obrazovanje.
O razvoju edukativnog programa “PoMoZi Da” u sklopu projekta “Živjeti zdravo” govorila je dr. sc. Ljiljana Muslić, voditeljica programa, a o samoj provedbi programa Martina Markelić, voditeljica tima za koordinaciju i praćenje provedbe programa. Dr. sc. Vesna Ivasović, članica savjetodavne skupine osvrnula se na proces provedbe programa i multisektorsku suradnju iz perspektive Agencije za odgoj i obrazovanje.
Pogledajte infografiku edukativnog programa PoMoZi Da:
U mjesecu borbe protiv ovisnosti u Slavonskom Brodu je 21. i 22. studenoga 2019. godine održan 7. Brodski simpozij o alkoholizmu, kockanju i modernim ovisnostima" s temom „Prevencija ovisnosti - temelj zdravog odrastanja" u organizaciji Katedre za javno zdravstvo, Medicinskog fakulteta Osijek, Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku i Službe za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti Zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije uz potporu Ministarstva zdravstva.
U emisiji Otvoreno HRT-a 3. listopada 2017. razgovaralo se na sljedeće teme: "Tko su „lidlići“? Postoji li segregacija djece vrtićke i školske dobi koja ne nose brendiranu odjeću i obuću? Kako tome stati na kraj? Trebaju li nam školske i vrtićke uniforme?" U emisiji urednika i voditelja Mislava Togonala gostovali su bivša ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić, pročelnik zagrebačkog Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport Ivica Lovrić, saborska zastupnica HDZ-a Sanja Putica, psihologinja Poliklinike za zaštitu djece i mladih grada Zagreba Ella Selak Bagarić i novinarka Jutarnjeg lista Goranka Jureško.
Iako su djeca i mladi u manjem riziku od obolijevanja i težih tjelesnih posljedica COVID-19, zbog brojnih promjena u načinu života djeca i mladi su ranjiva skupina za nepovoljne ishode mentalnog zdravlja tijekom pandemije. Iskustva iz ranijih epidemija i prirodnih nepogoda s kojima je svijet bio suočen i najnoviji podaci pružaju vrijedne smjernice za prepoznavanje i razumijevanje emocionalnih i ponašajnih reakcija djece i mladih, ali i o potrebnim intervencijama za očuvanje mentalnoga zdravlja.