Povodom Međunarodnog dana odgoja bez batina koji se u cijelom svijetu obilježava 30. travnja Hrabri telefon predstavio je rezultate istraživanja o stavovima o tjelesnom kažnjavanju djece provedenom u sklopu projekta “Od politike do stvarnosti – promjena stavova i praksi od tjelesnog kažnjavanja do mjera za zaštitu djece”, provedenog tijekom kolovoza 2017.
Istraživanje je provedeno online, a rezultati se temelje na reprezentativnom uzorku od 500 sudionika iz cijele Republike Hrvatske. Istraživanje je utvrdilo da:
• svaka druga osoba (52%) smatra da se tjelesno kažnjavanje generalno ne bi trebalo koristiti, no smatra ga opravdanim u nekim situacijama,
• nešto manje od dvije petine sudionika (39%) prepoznaje štetnost tjelesnog kažnjavanja i smatra da se ono nikada ne bi trebalo koristiti,
• svaki treći sudionik (34%) smatra da tjelesno kažnjavanje ne bi trebalo zabraniti roditeljima u odgoju djece,
• 41% sudionika ne zna je li tjelesno kažnjavanje u RH zakonom zabranjeno.
Ovi rezultati dobiveni su u sklopu dvogodišnjeg projekta koji je financiran u okviru Programa za prava, jednakost i građanstvo Europske unije, a provodi se na području Hrvatske, Latvije i Poljske. Projekt je usmjeren na suzbijanje i prevenciju tjelesnog kažnjavanja djece u uključenim zemljama kroz suradnju i razmjenu iskustava između relevantnih dionika i stručnjaka.
„Rezultati ukazuju na to da građani i dalje smatraju da je tjelesno kažnjavanje opravdano u nekim situacijama, smatraju ga učinkovitom odgojnom metodom i imaju slabu svijest o zakonskoj zabrani tjelesnog kažnjavanja u Hrvatskoj. Jedan od glavnih ciljeva projekta je osnažiti stručnjake iz dječjih vrtića u radu s roditeljima, posebice o problematici tjelesnog kažnjavanja. Kada govorimo o predškolskoj dobi, govorimo o kritičnom razvojnom razdoblju u kojemu roditelji često ne znaju kako drugačije postupiti. Zajednički cilj nam je biti uz roditelje onda kada im je podrška najpotrebnija i pomoći im prepoznati učinkovito i pozitivno roditeljstvo u njima samima. Već godinama im pružamo podršku putem našeg Hrabrog telefona za mame i tate (0800-0800), a sada smo to mogli činiti i putem ovog projekta.“, istaknula je Hana Hrpka, prof. psihologije, predsjednica Hrabrog telefona.
Hrabri telefon na temelju dobivenih rezultata radi na osnaživanju stručnjaka predškolskih ustanova kako bi roditeljima informacije o tjelesnom kažnjavanju bile što dostupnije i kako bi pomogli promjeni slike o tjelesnom kažnjavanju u hrvatskom društvu.
Rezultate ovog istraživanja Hrabrog telefona u cijelosti su dostupni za preuzimanje ovdje:
U emisiji "Kod nas doma" voditeljica Barbara Kolar je ugostila ravnateljicu prof. dr. sc. Gordanu Buljan Flander koja je govorila o tome kako je u terapiji i u forenzičnom intervjuu počela koristiti terapijske pse te na koji način terapijski psi pomažu djeci i smanjuju im stres, zbog čega se u svijetu počinju uvoditi terapijski psi i na sud, tzv. "court dogs". U sklopu emisije je objavljena reportaža i intervju sa Renatom Fridrih, prof. defektologom-logopedom koja je voditeljica projekta obuke terapijskih pasa prema holističkom pristupu, u okviru udruge Društvo Naša djeca Sisak.
U sklopu Međunarodnog mjeseca borbe protiv ovisnosti stručnjaci Poliklinike sudjelovali su na stručnom simpoziju "Nove i stare ovisnosti iz perspektive zdravstvenih ustanova" te stručnom predavanju „Ovisnosti o društvenim mrežama i internetu“.
"Epidemiološka situacija mijenja se izda na u dan, a prilagodba svim mjerama nije laka ni za koga. Smanjivanju stresa kod roditelja, učitelja i djece koji izaziva ovo novo normalno može pridonijeti otvorena komunikacija i korištenje jasnih informacija koje utječu na osjećaj sigurnosti kod djece.«, rekao je psiholog Poliklinike Krešimir Prijatelj gostujući u emisiji TV Zapad »Veliki i mali« posvećenoj maskama u školama. Emisija je emitirana 3. listopada 2020., a donosi i iskustva učenika i nastavnika s nošenjem maski na nastavi.