“GODINU DANA POSLIJE: Rezultati probira mentalnog zdravlja djece u Zagrebu” kratki je izvještaj u kojem su izneseni prvi podaci dobiveni nakon provedenog probira na mentalno zdravlje kojim je obuhvaćeno više od 22000 učenika osnovnih i srednjih škola Grada Zagreba. Projekt je provođen u veljači i ožujku 2021. Cilj ovog opsežnog projekta probira pod nazivom “Podrška jačanju mentalnog zdravlja djece i mladih tijekom i nakon COVID-19 zdravstvene krize i potresa u Gradu Zagrebu” upravo je omogućavanje rane identifikacije najugroženije djece i adolescenata te usmjeravanje na primanje podrške te osiguravanje stručnih intervencija, kako bi se ublažio utjecaj sadašnje situacije na njihov razvoj i mentalno zdravlje. Projekt je proveo Grad Zagreb u suradnji sa stručnjacima Povjerenstva za zaštitu mentalnog zdravlja djece i mladih Grada Zagreba i svih osnovnih i srednjih škola u Zagrebu, na način da je roditeljima dan pristup online aplikacije u koju su unijeli odgovore na pitanja o svojim zapažanjima o djetetu, te dobili brz i jednostavan uvid u mentalno zdravlje njhovog djeteta.
Autori kratkog izvještaja “GODINU DANA POSLIJE: Rezultati probira mentalnog zdravlja djece u Zagrebu” su prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander, dr. sc. Igor Mikloušić, dr. sc. Gzim Redžepi, Ella Selak Bagarić i Tea Brezinšćak. Urednica je dr. sc. Jelena Pavičević Vukičević, zamjenica gradonačelnika Grada Zagreba, a recenziju potpisuju doc. dr. sc. Vjekoslav Jeleč i prof. prim. dr. sc. Igor Filipčić.
Publikaciju možete preuzeti ovdje u PDF-u. Slobodna je za prenošenje, dijeljenje i citiranje, uz obavezno navođenje izvora i autora.
Jednodnevnu edukaciju s temom „Podrška traumatiziranoj/zlostavljanoj djeci i njihovim roditeljima“ organizirali su sredinom listopada 2010. godine djelatnici Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba u suradnji sa Uredom za podršku svjedocima i žrtvama.
U organizaciji Instituta za integrativnu psihoterapiju i savjetovanje, Ljubljana održana je trodnevna radionica „Psihoterapija zabrinutosti, opsesija i repetitivnih fantazija“ od 17. do 19. lipnja 2016. godine. Radionicu je vodio dr.sc. Richard Erskine, osnivač i ravnatelj Instituta za integrativnu psihoterapiju u New Yorku te jedan od začetnika integrativne psihoterapije.
Na web stranici Zagrebačkog psihološkog društva jutros je objavljen apel povodom tragičnog slučaja preminule zlostavljane 2,5 godišnje djevojčice iz Nove Gradiške kojeg prenosimo u cijelosti:"Rastužuje nas što nova tragedija pokazuje kako naše društvo ništa nije naučilo iz svih onih prethodnih. Znamo da nas ovakve tragedije čine ljutitima, očajnima i bespomoćnima te bude u nama potrebu da nađemo krivca i koliko god je to razumljivo, nažalost nije učinkovito. Dapače, može biti i kontraproduktivno pa i opasno. Nekritično kolektivno prozivanje bilo kojih stručnjaka može dovesti do novih tragedija jer potpiruje nezadovoljstvo i daje dodatan vjetar u leđa ljudima sklonima preuzimanju pravde u vlastite ruke.