BESPLATNA PUBLIKACIJA: “Mali vodič kroz velike promjene” Podrška roditeljima u ulozi prirodnih pomagača djeci u prvih mjesec do dva nakon traumatskog događaja
Mnogi roditelji i stručnjaci proteklih dana nas pitaju o “Što ako…?” situacijama: Što ako dijete pita o potresu, što ako je dijete agresivno, što ako je u stalnom strahu, što ako se pomokri u krevet, što ako se ne želi odvojiti od roditelja… Postoj cijeli niz reakcija nakon traumatskih događaja koje mogu djelovati neobično, ali se uobičajeno javljaju kod velikog broja djece i mladih i u većini slučajeva prođu kroz nekoliko tjedana uz adekvatne reakcije roditelja i drugih odraslih koji brinu o djeci.
“Mali vodič kroz velike promjene” može poslužiti kao podrška roditeljima/skrbnicima u ulozi prirodnih pomagača njihovim mališanima u prvih mjesec do dva nakon traumatskog događaja. Koncipirana je veoma pregledno i jednostavno u obliku odgovora na pitanja: Što se događa?, Zašto se događa? i Što učiniti? Autori publikacije su stručnjaci Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba, psiholozi prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander, ravnateljica, Mia Roje Đapić i Krešimir Prijatelj.
Publikaciju “Mali vodič kroz velike promjene” možete besplatno dijeliti, preuzimati za objavu na portalima, printati i koristiti, uz obavezno navođenje izvora i autora.
Veleposlanik Indije, g. Sandeep Kumar posjetio je Polikliniku za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba i udrugu Hrabri telefon. Ravnateljica Poliklinike prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander, zamjenik ravnateljice prim.dr. Domagoj Štimac i voditeljica dijagnostike i tretmana dr. sc. Bruna Profaca upoznali su gosta s radom Poliklinike. Veleposlanik je izrazio interes za upoznavanje djelovanja Poliklinike u zaštiti zlostavljane djece te izrazio spremnost u podršci za moguću suradnju Poliklinike s međunarodnim stručnjacima.
U emisiji "Zdravi bili" 16. travnja 2020. kod urednice Silve Capurso tema je bilo djelovanje Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba u vrijeme koronakrize: o pokrenutim nacionalnim projektima i kampanjama te istraživanju o mentalnom zdravlju u vrjieme pandemije koronavirusa govore ravnateljica prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander te psiholozi Poliklinike Ella Selak Bagarić i Krešimir Prijatelj.
Ako si privučen naslovom došao/la na ovaj tekst, sigurno tražiš kako i na koji način se suočiti sa koronavirusom, izolacijom, potresom, gubitkom posla, otkazivanjem vjenčanja, online školom, snijegom... i svim ostalim teškim stvarima koje nam se događaju zadnjih dana - bilo da si dijete, roditelj, stručnjak. Možda se ti ili netko tebi netko blizak suočava sa cijelom gomilom emocija – strah, tjeskoba, zbunjenost, ljutnja, nesigurnost, nemir, povećan oprez, razdražljivost, tuga, bespomoćnost, beznađe, doživljaj gubitka kontrole, nezadovoljsto. Nemogućnost koncentracije, organiziranja, izvršavanja predviđenih zadataka i bezvoljnost su samo neke od prirodnih reakcija na ove nemile i nenormalne okolnosti koje su nas sve skupa zadesile. Zadnjih nekoliko tjedana, a posebice zadnjih nekoliko dana doživjeli smo brojne gubitke: gubitak kontrole, gubitak uobičajne rutine i navika, gubitak socijalnih kontakta (bliskih, poslovnih).