BESPLATNA PUBLIKACIJA: “Mali vodič kroz velike promjene” Podrška roditeljima u ulozi prirodnih pomagača djeci u prvih mjesec do dva nakon traumatskog događaja
Mnogi roditelji i stručnjaci proteklih dana nas pitaju o “Što ako…?” situacijama: Što ako dijete pita o potresu, što ako je dijete agresivno, što ako je u stalnom strahu, što ako se pomokri u krevet, što ako se ne želi odvojiti od roditelja… Postoj cijeli niz reakcija nakon traumatskih događaja koje mogu djelovati neobično, ali se uobičajeno javljaju kod velikog broja djece i mladih i u većini slučajeva prođu kroz nekoliko tjedana uz adekvatne reakcije roditelja i drugih odraslih koji brinu o djeci.
“Mali vodič kroz velike promjene” može poslužiti kao podrška roditeljima/skrbnicima u ulozi prirodnih pomagača njihovim mališanima u prvih mjesec do dva nakon traumatskog događaja. Koncipirana je veoma pregledno i jednostavno u obliku odgovora na pitanja: Što se događa?, Zašto se događa? i Što učiniti? Autori publikacije su stručnjaci Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba, psiholozi prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander, ravnateljica, Mia Roje Đapić i Krešimir Prijatelj.
Publikaciju “Mali vodič kroz velike promjene” možete besplatno dijeliti, preuzimati za objavu na portalima, printati i koristiti, uz obavezno navođenje izvora i autora.
Publikacija "Kada djeca imaju djecu - Analiza stanja i preporuke za postupanje u slučajevima maloljetničkih trudnoća i roditeljstva» koja je nastala suradnjom Udruge roditelja "Korak po korak" i Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, predstavljena je 10. lipnja u Tribini grada Zagreba. Publikacija je temeljena po provedenom istraživanju, pregledu relevantnih dokumenata te zaključcima radne skupine.
Učestalo smo, a danas posebice, kao stručnjaci koji svakodnevno rade sa traumatiziranom djecom, pozivani da putem medija komentiramo pojedinačne slučajeve koji se nađu pod interesom javnosti. Budući etički kodeks naše struke jasno onemogućava govoriti o pojedinačnim slučajevima jer to može dodatno traumatizirati, obilježiti i na druge načine naštetiti djetetu, ni ovom prilikom, bez obzira na pojačan interes medija to nećemo učiniti. Kad je riječ o visokokonfliktnim razvodima i ovrhama sudskih odluka o skrbništvu, željeli bismo skrenuti pozornost javnosti na dva ključna elementa.
Psihologinja Poliklinike Ana Raguž napisala je za Miss7Mama portala 24sata kolumnu "Hoće li baka i djed biti dobro?: Kako djetetu objasniti zašto su ljudi u samoizolaciji" koja je objavljena 21. ožujka 2020.: