Gradski ured za zdravstvo Grada Zagreba misli na svu djecu i obitelji u ovoj teškoj situaciji, a posebno na one koji su zbog potresa ostali bez svog doma. Mentalno zdravlje jednako je važno kao i ono tjelesno, a kako brinuti o mentalnom zdravlju u ovim vremenima, mi stručnjaci nastojimo iz dana u dan približiti i donijeti u svaki dom.
Ova knjižica donosi aktivnosti za cijelu obitelj, a nastala je odabirom aktivnosti koje godinama primjenjujemo u raznim preventivnim programima, ranim intervencijama i praćenju. Udruga Hrabri Telefon ustupila nam je i svoje materijale, koje prikuplja iz raznih izvora kroz godine rada s djecom i obiteljima. Sve aktivnosti prilagođene su za provođenje u „kućnoj radinosti“, bez potrebnog znanja i iskustva u području mentalnog zdravlja.
Od „običnih igara“ razlikuje ih to što su usmjerene na razvoj socio-emocionalnih kompetencija, komunikacijskih vještina, jačanje psihološke otpornosti, poticanje zajedništva, kohezije i boljeg upoznavanja samih sebe, ali i članova obitelji. Naravno, uključuju puno zabavnih elemenata kako bi vrijeme brže prošlo, a i kako bismo oplemenili naše živote smijehom, optimizmom te i na taj način gradili imunitet – tjelesni i emocionalni.
Neke ilustracije naše su fotografije, a neke su preuzete s interneta. Neke aktivnosti preuzete su iz drugih priručnika, stoga ova knjižica nije namijenjena za publikaciju i javnu distribuciju, nego za vašu privatnu upotrebu, doma sa svojim najmlađima. Zahvaljujemo zamjenici pročelnika Gradskog ureda za zdravstvo, dr. Ivani Portoran Pajić i psihologinjama Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba Miji Roje Đapić i Ani Raguž što su osmislile i opremile ovu knjižicu u tako kratkom roku.
Posebna posveta ide obiteljima u Cvjetnom naselju kojima šaljemo svu snagu i ovaj mali doprinos njihovom svakodnevnom životu.
Dr. sc. Vjekoslav Jeleč, pročelnik Gradskog ured za zdravstvo Grada Zagreba
Prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander, ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba
Glavna tema 17. Neformalnog ASEM (Asia-Europe Foundation) seminara o ljudskim pravima bila je "Ljudska prava i djeca". Seminar se odvijao od 7. do 9. studenog u organizaciji Ministarstva vanjskih poslova Bugarske u Sofiji te je okupio stručnjake iz javnog sektora i vladinih tijela 51 europske i azijske države, Europske Unije i Glavnog tajništva ASEAN-a, kako bi se raspravljalo o promicanju i zaštiti dječjih prava.
U Dnevniku Nove TV emitiranom 1. svibnja 2018. objavljen je razgovor sa prof. dr. sc. Gordanom Buljan Flander, ravnateljicom Poliklinike povodom Međunarodnog dana odgoja bez batina i objavljenih rezultata istraživanja Hrabrog telefona koje je pokazalo da 34% ispitanih smatra da roditeljima ne bi trebalo zabraniti fizičko kažnjavanje djece (POGLEDAJTE OVDJE):
Posljednju srijedu u veljači - Dan ružičastih majica - obilježavamo kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja s ciljem podizanja javne svijesti o nasilju među djecom. U Poliklinici su se jučer toj temi posvetila djeca iz Dnevne bolnice s voditeljem Dnevne bolnice prim. Domagojem Štimcem, dr. med., psihologinjama Renatom Ćorić Špoljar i Anom Raguž te glavnom sestrom Ivanom Ivančić. Povodom obilježavanja Dana ružičastih majica djeca su izradila i plakat na kojem su pisala svoje ideje, misli i poruke vezane za temu nasilja među djecom.