Ovdje možete besplatno preuzeti brošuru “Mindfulness – kratke vježbe za djecu” koju su pripremile stručnjakinje Poliklinike: “Mindfulness – kratke vježbe za djecu”(PDF) Kratke mindfulness vježbe koje vam ovdje donosimo su dio programa mindfulnessa za djecu, a mogu se primjenjivati i samostalno (u nastavku teksta možete “odskrolati” do fotografija prikladnih i za printanje). Vježbe su naročito korisne u stanjima uznemirenosti praćenih neugodnim osjećajima kao što su strah, ljutnja, tuga, koji se mogu javiti tijekom stresnih situacija kao što su ovi dani koje proživljavamo u tijeku pandemije koronavirusa (COVID-19) i posljedica potresa u gradu Zagrebu.
Djeca sa značajnijim promjenama u ponašanju i emocionalnom reagiraju trebaju procjenu i stručnu pomoć stručnjaka.
Nadamo se da će ove vježbe biti korisne djeci, ali i odraslima koji neka budu od pomoći djeci i čitaju im vježbe.
Želimo vam korisno provedene trenutke i dobru zabavu uz mindfulness.
Dobrobiti mindfulnessa za djecu
Mindfulness poboljšava pažnju, koncentraciju, pamćenje, regulaciju osjećaja i ponašanja, spavanje, odnose s drugima, samoprihvaćanje i samopouzdanje te kvalitetu života u djece što je dokazano u brojnim istraživanjima.
Što je mindfulness?
Mindfulness je tehnika usmjerena na razvoj pažnje i koncentracije, percepcije, prepoznavanje, prihvaćanje i bolje kontrole osjećaja i ponašanja, empatije i suosjećajnih odnosa. Mindfulness pomaže umiriti se, sabrati svoje misli i reagirati svjesnije u stresnim i izazovnim situacijama života.
Mindfulness počinje usmjerenom pažnjom, ali je više od usmjerene pažnje… Pažnja se u vježbama mindfulnessa može usmjeriti prema okolini koristeći naša osjetila (vid, sluh, dodir, miris i okus) ili našim unutarnjim stanjima (osjeti u tijelu, misli i osjećaji u umu).
Mindfulness je aktivan proces koji uključuje usmjerenu pažnju, primjećivanje, neprosuđivanje, prihvaćanje, približavanje svim iskustvima, ugodnim i neugodnim, u nekom trenutku oko sebe i u sebi.
Mindfulness znači zastati, usmjeriti pažnju, biti prisutan i svjestan.
Mindfulness je svjesnost trenutnog iskustva onakvo kakvo ono jest.
Mindfulness nije čin rezignacije ili pasivnosti.
Mindfulness daje mogućnosti izbora.
Mindfulness je mudra akcija temeljena na svjesnoj odluci, a ne automatska reakcija.
Premijera predstave o međuvršnjačkom nasilju "Ako kažeš, gotov si!" u Gradskom kazalištu Žar ptica, a koja je ostvarena u suradnji s Poliklinikom sa zaštitu djece i mladih Grada Zagreba, održana je 27. rujna 2019. Iako tekst potpisuje Dina Vukelić, a režiju Krešimir Dolenčić, ova predstava pripada djeci, ali i svima nama koji živimo s djecom i mladima, koji ih svakodnevno susrećemo u svojim domovima, susjedstvima i na radnim mjestima. Hrabro i odvažno progovara o nasilju među djecom, o položaju žrtve, ali i počinitelja. Uz puno humora i nevjerojatne dubine sve nas koji smo ju pogledali dirnula je do suza, držala na nogama u dugotrajnom aplauzu i osnažila u misiji zaštite djece, zbog čega ovu vijest pišem iz prvog lica, ispunjena i ponosna što sam imala priliku biti stručna suradnica, još od prve verzije teksta prošlog proljeća jedno kasno popodne u Poliklinici, sve do sjajne premijere ovog petka u prepunom kazalištu Žar ptica.
"Rano otkrivanje najčešćih kroničnih bolesti u adolescenata" bila je tema III. Hrvatskog kongresa o prevenciji i ranom otkrivanju kroničnih bolesti u organizaciji Međunarodne interdisciplinarne udruge za kronične bolesti (MIUKB) koji je održan 24. listopada 2020. Na kongresu su sudjelovale stručnjakinje Poliklinike doc. dr. sc. prim. Vanja Slijepčević Saftić, neuropedijatrica, doc. dr. sc. prim. Vlatka Boričević Maršanić, psihijatrica i doc. dr. sc. Bruna Profaca, klinička psihologinja, kao nositeljice simpozija "Izlazak iz sjene: trauma u djetinjstvu i adolescentnoj dobi i zdravstveni ishodi tijekom života".
Nakon završetka Treće europske konferencije s međunarodnim sudjelovanjem Europskog udruženja praktičara u području otuđenja EAPAP (European Association of Parental Alienation Practitioners) koja će u organizaciji Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba okupiti stručnjake u Zagrebu 15. i 16. lipnja 2020. godine, Karen i Nick Woodall iz Family Separation klinike će održati radionicu za roditelje.