Ovdje možete besplatno preuzeti brošuru “Mindfulness – kratke vježbe za djecu” koju su pripremile stručnjakinje Poliklinike: “Mindfulness – kratke vježbe za djecu”(PDF) Kratke mindfulness vježbe koje vam ovdje donosimo su dio programa mindfulnessa za djecu, a mogu se primjenjivati i samostalno (u nastavku teksta možete “odskrolati” do fotografija prikladnih i za printanje). Vježbe su naročito korisne u stanjima uznemirenosti praćenih neugodnim osjećajima kao što su strah, ljutnja, tuga, koji se mogu javiti tijekom stresnih situacija kao što su ovi dani koje proživljavamo u tijeku pandemije koronavirusa (COVID-19) i posljedica potresa u gradu Zagrebu.
Djeca sa značajnijim promjenama u ponašanju i emocionalnom reagiraju trebaju procjenu i stručnu pomoć stručnjaka.
Nadamo se da će ove vježbe biti korisne djeci, ali i odraslima koji neka budu od pomoći djeci i čitaju im vježbe.
Želimo vam korisno provedene trenutke i dobru zabavu uz mindfulness.
Dobrobiti mindfulnessa za djecu
Mindfulness poboljšava pažnju, koncentraciju, pamćenje, regulaciju osjećaja i ponašanja, spavanje, odnose s drugima, samoprihvaćanje i samopouzdanje te kvalitetu života u djece što je dokazano u brojnim istraživanjima.
Što je mindfulness?
Mindfulness je tehnika usmjerena na razvoj pažnje i koncentracije, percepcije, prepoznavanje, prihvaćanje i bolje kontrole osjećaja i ponašanja, empatije i suosjećajnih odnosa. Mindfulness pomaže umiriti se, sabrati svoje misli i reagirati svjesnije u stresnim i izazovnim situacijama života.
Mindfulness počinje usmjerenom pažnjom, ali je više od usmjerene pažnje… Pažnja se u vježbama mindfulnessa može usmjeriti prema okolini koristeći naša osjetila (vid, sluh, dodir, miris i okus) ili našim unutarnjim stanjima (osjeti u tijelu, misli i osjećaji u umu).
Mindfulness je aktivan proces koji uključuje usmjerenu pažnju, primjećivanje, neprosuđivanje, prihvaćanje, približavanje svim iskustvima, ugodnim i neugodnim, u nekom trenutku oko sebe i u sebi.
Mindfulness znači zastati, usmjeriti pažnju, biti prisutan i svjestan.
Mindfulness je svjesnost trenutnog iskustva onakvo kakvo ono jest.
Mindfulness nije čin rezignacije ili pasivnosti.
Mindfulness daje mogućnosti izbora.
Mindfulness je mudra akcija temeljena na svjesnoj odluci, a ne automatska reakcija.
Dnevni list 24sata donosi izvještaj sa tematske sjednice saborskog Odbora za obitelj, mlade i posrt održanoj 15. lipnja 2018. na temu sprječavanja i borbe protiv pedofilije, na kojoj je sudjelovala ispred Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba sudjelovala ravnateljica prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander. Na sjednici je kao posebno zabrinjavajuće naglašeno kako je od ukupno počinjenih spolnih delikata u Hrvatskoj većina počinjena na štetu djece. Godišnje u Hrvatskoj imamo 510 djece koje su žrtve ovih kaznenog djela, od kojih je 85 posto djevojčica i 15 posto dječaka:
Kampanja “Zaustavimo spolno nasilje prema djeci” službeno je započela skupom Vijeća Europe na visokoj razini, održanom u Rimu je 29. i 30. studenog 2010. Iz Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba na poziv Vijeća Europe sudjelovale su prof.dr.sc. Gordana Buljan Flander i dr.sc. Bruna Profaca.
Proteklih tjedana, a posebno posljednjih nekoliko dana, cijela Hrvatska živi nogometnu priču. Djeca nam dolaze u dresovima, pričaju o nogometu i „Vatrenima“ te još jednom primjećujemo koliko radosti i ponosa sport može donijeti u dječja srca. Mali ekrani sve su manje zanimljivi, a djeca žele trenirati, igrati se loptom i oponašati svoje nogometne uzore. Zbog toga predlažemo roditeljima da iz ovoga velikog uspjeha naše nogometne reprezentacije izvuku najbolje za svoje mališane i obitelj u cjelini, čak i kad se stišaju strasti u javnosti. Kao što su nogometaši poslali cijelom svijetu, vi pošaljite svojoj djeci sljedeće poruke: