Međunarodni Dan zaštite djece od seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja obilježava se 18. studenog od 2016. godine. Europska istraživanja i praksa pokazuje kako je svako peto dijete žrtva seksualnog zlostavljanja.
Naša zemlja je potpisnica Konvencije Vijeća Europe o zaštiti djece od seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja te daje zlostavljanoj djeci tri važna obećanja – da će ih se shvatiti ozbiljno, da će se zlostavljanje zaustaviti i da će dobiti pomoć. U tome je uloga roditelja, škola, vrtića, institucija i društva u cjelini od presudne važnosti.
Ovom prilikom podsjećamo na pravila samozaštite o kojima svaki roditelj kroz film ili slikovnicu može poučiti dijete: postoje dobri i loši dodiri, postoje dobre i loše tajne. Pomozite djetetu da s vama podijeli loše tajne, otvorite vrata povjerenja.
Pogledajte crtić i slikovnicu “Kiko i ruka”, koje je 2011. izradilo Vijeće Europe u okviru kampanje “Jedno za pet”. Ova priča za laku noć djeci objašnjava tzv. pravilo donjeg rublja. Knjigu možete preuzeti i isprintati, crtić i knjigu pogledati sa svojom djecom kako biste ih naučili razliku izmedu dodira koji je prihvatljiv i onoga koji nije prihvatljiv.
Također, i ove godine želimo podijeliti film Vijeća Europe „Reci nekom kome vjeruješ“, koji je preveden i prilagođen na hrvatski jezik i kojim se djeci šalje poruka da nisu sama u svojim teškoćama. U filmu je naveden broj Hrabrog telefona na kojem se djeca mogu obratiti za pomoć.
Izvorni znanstveni rad »Korištenje suvremenih tehnologija i neki pokazatelji mentalnog zdravlja predškolske djece u Hrvatskoj« kojem su autori psihologinje Poliklinike Ella Selak Bagarić, Gordana Buljan Flander, Mia Roje Đapić i Ana Raguž objavljen je u međunarodnom znanstvenom časopisu »Archives of Psychiatry Resarch: An International Journal of Psychiatry and Related Sciences, Vol. 57 No. 1, 2021), kojeg izdaje Odjel za psihijatriju Kliničke bolnice sestara milosrdnica. Link na oline objavu članka na portalu hrvatskih znanstvenih i stručnih časopisa:
Prim. Doc.dr.sc. Vanja Slijepčćević Saftić, dr.med, subspecijalist dječje neurologije, sudjelovala je kao pozvani predavač na World Summit on Pediatrics, koji je održan u Rimu od 22.-25.lipnja 2017. godine. Vrlo zapaženo predavanje dr. Slijepčević Saftić, koje je nagrađeno plaketom, nosilo je naziv: „ How do a Violence and Toxic Stress Affect the Developing Brain – Experiences of the Child Neurologist“ (hrv. "Kako nasilje i toksični stres utječu na razvoj mozga - iskustva dječjeg neurologa")
Međunarodni dan prevencije zlostavljanja djece nastao je na inicijativu Fundacije svjetskog samita žena (WWSF, engl. Women’s World Summit Foundation) iz 2000. godine s ciljem stvaranja kulture prevencije diljem svijeta poticanjem vlada i društvenih organizacija na aktivnije uključivanje u zaštiti djece.