MEĐUNARODNI DAN SVJESNOSTI O MUCANJU: PODIZANJE SVIJESTI I PODRŠKA ZA BOLJU KOMUNIKACIJU

Međunarodni dan svjesnosti o mucanju, svake se godina obilježava 22. listopada s ciljem povećanja razumijevanja i destigmatizacije osoba koje se suočavaju s ovim govornim poremećajem. Ovaj dan pruža priliku skretanja pažnje na izazove s kojima se suočava oko 70.000 djece i odraslih u Hrvatskoj, a ipak, toliko toga još uvijek ne znamo o mucanju.

Što je zapravo mucanje?

Mucanje je poremećaj govora koji utječe na tečnost i ritam govora. Osobe koje mucaju često imaju poteškoće s izgovaranjem riječi, pri čemu dolazi do ponavljanja ili produživanja glasova, slogova ili riječi. Mucanje može varirati u težini i intenzitetu, te imati značajan utjecaj na svakodnevni život osobe, posebno u društvenim situacijama. Mucanje se najčešće pojavljuje u ranom djetinjstvu te pogađa otprilike 2,4% djece predškolske dobi. Iako uzroci mucanja nisu u potpunosti razjašnjeni, smatra se da kombinacija genetskih, neuroloških i okolišnih čimbenika igra važnu ulogu. No, jedno je sigurno – svaka osoba koja muca ima važnu poruku koju želi podijeliti.

Početci obilježavanja Međunarodnog dana svjesnosti o mucanju

Ideja o obilježavanju ovog dana potječe iz 1998. godine, kada je Michael Sugerman, socijalni radnik i osoba koja i sama muca, u Sjedinjenim Američkim Državama pokrenuo inicijativu za podizanje svjesnosti o mucanju. Sugerman, suosnivač Nacionalne udruge za mucanje, svojim radom dao je značajan doprinos u borbi protiv diskriminacije osoba koje mucaju, s ciljem da se neznanje zamijeni prihvaćanjem i poštivanjem ljudskih različitosti.

Od tada, 22. listopada obilježava se kao Međunarodni dan svjesnosti o mucanju diljem svijeta, uključujući i Hrvatsku. Ove godine, povodom tog dana, Matej Hulina, mag. logopedije, izradio je edukativni plakat pod nazivom Šest načina kako pomoći osobama koje mucaju. Ovaj plakat pruža jednostavne i korisne savjete kako bolje razumjeti i podržati osobe koje mucaju, s posebnim naglaskom na stvaranje poticajnog i nenametljivog komunikacijskog okruženja.

Multidisciplinarni pristup u Poliklinici za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba

Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba pruža multidisciplinarnu podršku djeci s različitim teškoćama, uključujući i one s mucanjem. U sklopu multidisciplinarnog pristupa, koji uključuje logopede, psihologe, psihijatre, neuropedijatra, socijalne radnike i druge stručnjake, djeca s mucanjem dobivaju sveobuhvatan pristup prilagođen njihovim specifičnim potrebama. Cilj ovog pristupa je ne samo poboljšanje govorne fluentnosti, već i pružanje emocionalne podrške koja je ključna za bolju kvalitetu života i lakšu socijalnu integraciju.

Mucanje može imati značajan utjecaj na obrazovne, profesionalne i socijalne aspekte života osobe. Istraživanja pokazuju da većina odraslih osoba koje mucaju smatra da je njihov poremećaj govora imao negativan utjecaj na njihov uspjeh u navedenim područjima.

Stoga je važno razumjeti da brzina govora nije sve! Često u ubrzanom tempu zaboravljamo na bitnu stvar – sadržaj poruke. Jer, na kraju dana, najvažnije je što kažemo, a ne kako to kažemo.

Print Friendly, PDF & Email