Edukacija: Holistički pristup u zaštiti mentalnog zdravlja djece i mladih u 21. stoljeću

Dana 11. prosinca 2024. u Poliklinici za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba održano je predavanje “Holistički pristup u zaštiti mentalnog zdravlja djece i mladih u 21. stoljeću” s naglaskom na vulnerabilnu skupinu koja uključuje zlostavljanu i/ili zanemarenu djecu, djecu s kroničnim bolestima,  djecu s razvojnim teškoćama, djecu s posebnim potrebama, te djecu s invaliditetom. Često se progovara o populaciji djece i obitelji koja pripada vulnerabilnoj skupini, ali kroz interdisciplinarni pristup nastojali smo približiti potrebe i mogućnosti pružanja konkretne pomoći kroz različite oblike programskih aktivnosti i usluga.  Predavači su bili ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba doc.prim.dr.sc. Vanja Slijepčević Saftić,dr.med.spec.pedijatar, subspec.pedijatrijske neurologije, voditeljica Odjela dijagnostike i tretmana u Poliklinici Swea Jelić Tuščić, prof. psihologije. Izuzetno zanimljivo i inspirativno bilo je predavanje koordinatora pri Veterinarskom fakultetu, Sveučilišta u Zagrebu, doc. dr.sc. Denisa Cvitkovića o rezultatima provedenog istraživanja stavova studenata veterinarske medicine o osobama vulnerabilne skupine.

Osobe koje su nazočile predavanju bile su: koordinatori partnerskih organizacija u projektu, te studenti Veterinarskog fakulteta i Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Zaključak jest da postoji veliki interes za ovaj inovativan projekt obuke pasa, postavlja pred sve nas nove izazove suvremenog društva, a isto tako smatramo da možemo prenijeti znanja na nove generacije studenata. Pri kraju predavanja prikazan je kratak dokumentarni film objedinjen uz mnogo poticaja za nove korake u projektu koji slijede u obliku predavanja, te neposrednog, aktivnog sudjelovanja zainteresiranih studenata. Naša Poliklinika u projektu aktivno sudjeluje od 2016.g. uz obuku i rad vodiča uz obučene pse prema holističkom pristupu (AAI,AAT) uz suradnju s udrugom Društvo Naša djeca Sisak uz predsjednicu udruge i voditeljicu projekta koja je i zaposlenica Poliklinike, Renatu Fridrih, prof. defektolog – logoped.

Ukratko o projektu: od 2012. do danas ovo je inovativan projekt u EU i u svijetu, a nastao je  prema metodi koju je započeo Sigmund Freud (od 1937. do 1939. godine). Veliki  profesionalni izazov bio je nastaviti u smjeru koji je pokrenuo Freud u cilju pružanja psihoterapijskih postupaka osobama koje pripadaju vulnerabilnoj skupini. Način rada u području psihoterapije kojeg je započeo Freud, danas je oslonac u temeljnim smjernicama koje su uključene i u Protokol projektnih aktivnosti. Kroz dugogodišnje proučavanje stručne literature nalazi se, prema zabilješkama S. Freuda  „pacijenti su bili spremniji razgovarati kada je pas bio u ordinaciji, uključujući kada su to bila traumatska iskustva“. Prema dosadašnjim iskustvima i rezultatima možemo biti zadovoljni jer je ovaj projekt prezentiran kroz osam znanstveno – istraživačkih radova, a koji su javno dostupni akademskoj zajednici na stručnim skupovima i konferencijama.

U tijeku je druga godina IV ciklusa trogodišnjih projektnih aktivnosti koje sufinancira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike „Razvoj i širenje mreže socijalnih usluga za razdoblje 2023. do 2025.“

Renata Fridrih, prof. defektolog – logoped

Print Friendly, PDF & Email