Protokol o postupanju i preporuke za zaštitu od vrućine
Pri Ministarstvu zdravstva izrađen je Protokol o postupanju i preporuke za zaštitu od vrućine, a…
Početkom listopada u Vodicama održani su 19. Hrvatski psihijatrijski dani koji su okupili psihijatre i stručnjake srodnih područja iz Hrvatske i Europe. Među sudionicima predavačima na kongresu bio je i liječnik naše Poliklinike Janko Večerina, specijalizant dječje i adolescentne psihijatrije.
Cijelokupni program kongresa bio je ispunjen iznimno zanimljivim predavanjima, radionicama i seminarima koji su poticali učenje i raspravu između psihijatara različitih polja stručnosti.
Za izdvojiti je svakako prvo pozivno predavanje kongresa pod nazivom “Perinatalna psihijatrija – iskustva iz Velike Britanije” koje je održala psihijatrica Nikolina Jovanović, profesorica na Queen Mary University of London, te predstavila preventivne i reaktivne intervencije koje podržavaju mentalno zdravlje majke i novorođenog djeteta kroz Londonske zdravstvene službe.
Nedugo nakon toga je u glavnoj dvorani održana Sekcija socijalne psihijatrije na kojoj je predvanje održao i liječnik naše Poliklinike Janko Večerina, pod nazivom “Urbano mentalno zdravlje”. Tijekom predavanja dr. Večerina prezentirao je istraživanje učestalosti i uzroka najčešćih mentalnih bolesti u gradovima te analizirao moguće intervencije kako bi se poboljšao utjecaj gradske (izgrađene i društvene) okoline na mentalno zdravlje građana, a poglavito mladih.
Istog dana održavana je i Sekcija dječje psihijatrije iz koje se može izdvojiti predavanje dr. Melnika “Psihodinamski aspekti psihofarmakologije u kliničkoj praksi dječje i adolescentne psihijatrije” u kojem se analiziralo propisivanje lijekova iz emotivne perspektive i nesvjesne podloge liječnika.
Posljednjeg dana kongresa održano je drugo pozivno predavanje pod nazivom “Neurobiologija socijalnog mozga” od strane Akedemika Ivice Kostovića, detaljno naglašavajući važnost okoline i društva u oblikovanju neuralnih veza unutar mozga te utjecaj poremećaja arihtekture u neuroanatomiji mozga na pojavnost psihijatrijskih poremećaja kod odraslih i djece.
Zaključno je posljednjeg dana održana Sekcija o Psihoterapiji i psihotraumi, koja se također mogla izdvojiti po zanimljivosti održanih predavanja poput “Moralna ozljeda i kompleksni PTSP – učinci liječenja multimodalnim ESTAIR psihoterapijskim pristupom, prikaz slučaja” od strane dr. Muminovića.
Nakon podjele nagrada za najbolje predavanje, poster prezenticiju kao i za najbolji doktorski rad u ovoj godini kongres je zaključen te su se sudionici pozdravili do iduće godine.