Imaš li iskustvo da ponekad razmišljaš isključivo na negativan način. To znači da si se vrlo vjerojatno našao u misaonoj klopci.
Neke od misaonih klopki su slijedeće:
Negativne naočale – dopuštaju ti da vidiš samo jedan dio svega što se događa, i to onaj negativni. Tada teško možeš vidjeti dobre ili pozitivne stvari koje se događaju, uglavnom ih ignoriraš ili previdiš.
Pozitivno se ne računa – zbog takvog pogleda, pozitivne stvari koje se dogode odbacuješ kao nevažne ili umanjuješ njihovu vrijednost.
Napuhavanje – ti omogućava da male negativne stvari koje se dogode postanu veće nego što to doista jesu.
Predviđanje da će se dogoditi loše stvari – na način da misliš da znaš što drugi misle (čitaš im misli) i misliš da znaš što će se dogoditi (proričeš budućnost).
”Samo zato što mislimo o nečemu ne znači da će se to i dogoditi”
Zanimljivo je da uglavnom za loše stvari vjerujemo da se mogu ostvariti, a ne mislimo da ćemo dobiti na lutriji ili peticu iz nekog predmeta samo zato jer smo o tome razmišljali.
Kako preispitati svoje misli?
Jesi li se doista uhvatio u zamku negativnog razmišljanja možeš provjeriti vrlo lako, tako da provjeriš svoje misli. To ti ujedno može pomoći da pronađeš neke pozitivne stvari koje si možda ignorirao ili previdio kao i da uvidiš da možda postoji drugi način razmišljanja o stvarima.
Evo što možeš učiniti kako bi provjerio svoje misli:
1. Zapisati negativne misli koje imaš.
2. Napisati sve dokaze koji potvrđuju te misli.
3. Navesti i sve dokaze koji te misli dovode u pitanje.
4. Zapitati se što bi tvoj prijatelj, ili neka druga osoba u koju imaš povjerenja, rekao kad bi čuo te tvoje misli.
5. Što bi ti rekao prijatelju ili nekoj osobi do koje ti je stalo kad bi imala takve misli.
U konačnici, kada si napravio sve navedeno, razmisli postoji li uravnoteženiji i smisleniji način razmišljanja o tome?
Provjeri svoje misli eksperimentom!
Ponekad je zgodno i korisno provesti eksperimente kako bi provjerio svoje misli i vidio hoće li se ono što misliš da će se dogoditi zbilja i dogoditi.
Za eksperiment je potrebno da zapišeš:
1. Svoje misli
2. Eksperiment koji bi mogao provesti kako bi ih provjerio
3. Svoje predviđanje tj. očekivanja što misliš da će se dogoditi
4. Što se zaista dogodilo.
Zbog čega je to važno?
Važno je naučiti prepoznavati svoje misli, naročito one negativne, kritizirajuće i uznemirujuće, jer takve misli mogu izazvati i potaknuti osjećaje poput tjeskobe, zabrinutosti, plašljivosti, bezvoljnosti, umora.., a zbog čega smo skloni odustajanju prilikom suočavanja sa zahtjevima i izazovima života, skloni daljnjim negativnim mislima kao i razviti negativnu tj. lošu sliku o sebi kao osobi nakon čega nam se teško izvući iz začaranog kruga negativnosti.
U takvim situacijama često svojim razmišljanjima i očekivanjima usmjeravamo svoje postupke i ponašanje da postignemo upravo ono što smo pretpostavljali da će se dogoditi, a to su naša negativna očekivanja.
Odupri se negativnim mislima
Možeš naučiti oduprijeti se negativnim mislima, no prvo ih trebaš otkriti i saznati u koju si negativnu zamku upao.
1. Ako imaš negativne naočale, nauči stati, pogledati ponovo te pronaći pozitivne stvari koje si previdio ili ignorirao.
2. Ako misliš da se pozitivno ne računa, nauči prihvatiti i priznati si svoje uspjehe.
3. Ako napuhuješ svari, nauči spriječiti da te stvari uzrujavaju i zaustaviti ih dok ne postanu prevelike.
4. Ako predviđaš da će se dogoditi nešto loše, prestani gledati u svoju kristalnu kuglu te provjeri što se doista događa.
Uspiješ li promijeniti negativne i nekorisne misli u pozitivne i korisne misli, razmišljanje o stvarima na pozitivniji način može ti pomoći u suočavanju s neugodnim emocijama poput tjeskobe, zabrinutosti, straha.
Piše: dr. sc. Renata Ćorić Špoljar, klinička psihologinja
Znaš li da imaš prava? Znaš li da postoji zakon koji se zove Konvencija o pravima djeteta?
Tvoja prava su ono što smiješ raditi i ono što ljudi koji su odgovorni za tebe moraju napraviti da budeš sretan/na, zdrav/a i siguran/na. Naravno, i ti imaš odgovornost prema drugoj djeci i odraslima, kako bi i oni imali svoja prava.
Konvencija je dogovor između zemalja da će poštivati isti zakon. Kada vlada neke zemlje prihvati Konvenciju, to znači da ona pristaje da će poštivati zakon koji je napisan u toj Konvenciji.
Hrabri telefon odgovora na potrebu za zaštitom i sigurnošću svakog pojedinog djeteta. Hrabri telefon omogućuje da se dječji glas čuje te sustavno radi na prevenciji okrutnosti i nepravde prema djeci. U svom radu, Hrabri telefon se vodi načelima stručnosti i dostupnosti.
Zasigurno ste nekada čuli da vam baka, djed, starija tetka, govore kako su dobre volje jer im je ''pas presjekao put'' ili su ''našli djetelinu s četiri lista'' kao i da su loše volje jer im je ''mačka presjekla put, a to znači da će se dogoditi nešto loše''. Takva i slična predviđenja gotovo uvijek bi im se i obistinila što bi samo dodatno potvrđivalo njihovu vjeru. Nakon susreta s mačkom baka bi zasigurno ili nešto izgubila ili se posvađala sa susjedom ili bi joj zagorio ručak... S obzirom da je nakon susreta s mačkom postala nervozna, zabrinuta, rastresena pa i vrlo vjerojatno razdražljiva, ishod nas zapravo i ne treba čuditi, zar ne?