Mediji o nama

LIJEČNIČKE NOVINE:”Ograničite djeci vrijeme pred malim ekranima!”

lijecničke novine

U Liječničkim novinama broj 4/2017. objavljen je stručni tekst prof. dr. sc. Gordane Buljan Flander i mag. psych. Mie Roje pod nazivom “Ograničite djeci vrijeme pred malim ekranima!”. U tekstu autorice objašnjavaju novi pojam “Screen Time” koji se odnosi na “bilo koje vrijeme provedeno pred bilo kojim ekranom, bio to televizor, mobitel ili neki uređaj još relativno nepoznat široj publici”. Ističu kako je Svjetska zdravstvena organizacija preporučila kako za djecu do dvije godine starosti takvo vrijeme uopće ne bi trebalo postojati, a za djecu starije dobi preporuča se Screen Time ograničiti na maksimalno dva sata dnevno. Štetne posljedice neumjerenom provođenju vremena pred ekranima ispoljavaju se na tjelesnom, socioemotivnom i kognitivnom razvoju djece. Autorice najavljuju i da je Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba sa Hrabrim telefnom 2016. godine pokrenula istraživački projekt koji se bavi ispitivanjem Screen Time-a djece predškolske dobi na nacionalnoj razini.

Tekst u cijelost možete pročitati u tiskanom izdanju Liječničkih novina 4/2017 ili online putem issuu.com portala gdje se cijelo izdanje nalazi u pdf formatu: https://issuu.com/lijecnicke-novine/docs/ln-158web?e=25186081/47069764