Održan Prvi hrvatski kongres o mentalnom zdravlju djece i mladih

Objavljeno: 08.11.2016.

Prvi hrvatski kongres o mentalnom zdravlju djece i mladih s međunarodnim sudjelovanjem pod naslovom „Mentalno zdravlje djece i mladih – imperativ za budućnost“, održan je u organizaciji Hrvatskog društva za mentalno zdravlje djece i adolescenata Hrvatskog liječničkog zbora od 28. do 29. 10. 2016. u Zagrebu, u hotelu Dubrovnik, a pod pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović.

Prof.dr.sc. Gordana Buljan Flander na kongresu je održala predavanje pod nazivom: „Uloga sustava u roditeljskoj manipulaciji djecom u razvodu braka – sudjelujemo li u zlostavljanju djece?“, a prim. Domagoj Štimac, dr.med., predavanje pod nazivom „Vještačenja djece i adolescenata žrtava kaznenih djela – možemo li istodobno odgovoriti na njihove potrebe i zahtjeve suda?“, čiji su koautori Renata Ćorić Špoljar, klinički psiholog i Ella Selak Bagarić, mag. psihologije.

Predsjednik Znanstvenog odbora kongresa i pozvani predavač bio je prof. dr. sc. Norman Sartorius, a ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba, prof.dr.sc. Gordana Buljan Flander i njezin zamjenik prim. Domagoj Štimac, dr.med. članovi organizacijskog odbora kongresa

Kongres je pružio pregled suvremenih spoznaja i mogućnosti u području prevencije, dijagnostike, liječenja i rehabilitacije teškoća mentalnog zdravlja i psihičkih poremećaja kod djece i mladih, ali i senzibiliziranju i podučavanju javnosti o problemima mentalnog zdravlja djece i mladih, kao jednog od najvećih javno-zdravstvenih problema 21. stoljeća.

Teme na kongresu bile su:

• Razvoj u djetinjstvu i adolescenciji

• Psihopatologija dječje i adolescentne dobi

• Neurorazvoji poremećaji

• Zlostavljanje i zanemarivanje djece i mladih

• Roditeljstvo, obitelj i mentalno zdravlje djece i mladih

• Suvremeni mediji i mentalno zdravlje djece i mladih

• Djeca i mladi u riziku

• Psihoterapija

• Psihofarmakoterapija psihičkih poremećaja u djece i adolescenata

• Forenzički aspekti mentalnog zdravlja djece i adolescenata

• Multidisciplinaran rad u zaštiti mentanog zdravlja djece i mladih