O zaštiti prava djece i mladih na seksualno zdravlje

Objavljeno: 22.11.2014.

Interdisciplinarni znanstveno-stručni skup “Zaštita prava djece i mladih na seksualno zdravlje” održan je 21. studenog na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci u organizaciji dviju katedri Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci i Ureda za znanost Studentskog zbora Sveučilišta u Rijeci, a pod pokroviteljstvom Ureda pravobraniteljice za djecu Republike Hrvatske.

Skup “Zaštita prava djece i mladih na seksualno zdravlje” bio je središnja tema za tradicionalni “Aktualni trenutak hrvatskog zdravstva V”. Cilj skupa je bio okupiti znanstvenike i stručnjake različitih disciplina koji se bave zaštitom djece od seksualnog zlostavljanja, prevencijom seksualnog nasilja mladih i istraživanjem rizičnih seksualnih ponašanja maloljetnika, ujedinjenih, prema riječima predsjednice organizacijskog odbora Stjepke Popović, u svojim nastojanjima da promiču pravo djece i mladih na seksualno zdravlje te na točne i znanstveno utemeljene informacije o seksualnosti. Posebna vrijednost skupa bila je inkluzija mladih u javni diskurs kroz sudjelovanje studenata s vlastitim prilozima i razmišljanjima u ovom području.

Skup je otvorila uz pozdravnu riječ pravobraniteljica za djecu doc.dr.sc. Ivana Milas Klarić. Kao sekcije skupa održana su relevantna pozvana predavanja, usmena priopćenja i studentska sekcija.

Pozvano predavanje prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander

U sklopu sekcije pozvanih predavanja ravnateljica Poliklinike prof.dr.sc. Gordana Buljan Flander je kao pozvana predavačica održala predavanje na temu “Suradnja stručnjaka u zaštiti djece i mladih od seksualnog zlostavljanja i nasilja – primjer dobre prakse”.

Ostali pozvani predavači na skupu bili su zamjenica pravobraniteljice za djecu mr.sc. Maja Gabelica Šupljika s predavanjem pod nazivom “Pravo djece na spolno zdravlje – gdje smo nakon 10 godina?”, prim.dr.sc. Goran Arbanas, dr.med., psihijatar i seksualni terapeut u Ambulanti za liječenje seksualnih smetnji Opće bolnice Karlovac s predavanjem naziva “Razvoj rodnog identiteta i seksualne orijentacije”, izv.prof.dr.sc. Gordana Vilović s Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu s predavanjem “Uloga medija u povredi prava djece i mladih na seksualno zdravlje” te prof. dr.sc. Aleksandar Štulhofer s Odsjeka za sociologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu s pozvanim predavanjem “Seksualni rizici u populaciji i potreba za seksualnom edukacijom”.

Program samog skupa moguće je pronaći na sljedećem linku: http://www.medri.uniri.hr/novosti/dokumenti_uz_novosti/Program%20skupa.pdf