O visoko-konfliktnim razvodima, manipulaciji i otuđenju djeteta u Sarajevu

Objavljeno: 27.11.2017.

Proteklog vikenda ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba, prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander, održala je predavanja u sklopu modul na temu „Visoko-konfliktni razvodi, manipulacija i otuđenje djeteta“ edukantima iz dječje i adolescentne integrativne psihoterapije i savjetovanja u Sarajevu.

Prvi europski licencirani edukacijski program iz dječje i adolescentne integrativne psihoterapije i savjetovanja u Bosni i Hercegovini realizira Bosanskohercegovačka asocijacija za dječju i adolescentnu integrativnu psihoterapiju (BHIDAPA), asocijaciji koja se zalaže za očuvanje i unapređenje mentalnog zdravlja i kvalitete svakodnevnog življenja djece, adolescenata i odraslih poštujući europske standarde, a u skladu sa ciljevima Svjetske zdravstvene organizacije. BHIDAPA osposobljava kandidate za stjecanje profesionalnih i akademskih znanja i iskustava iz oblasti dječje i adolescentne psihoterapije s posebnim naglaskom na kliničkim vještinama, profesionalnoj kompetenciji i osobnom razvoju.

Sudionici su unaprijedili znanja i vještine vezano za:

• objašnjenje i prepoznavanje štetnosti roditeljskog sukoba na djecu,
  • prepoznavanje visokokonfliktnih razvoda braka, njihovu učestalost i obilježja,
  • istraživanje transgeneracijskog prijenosa posljedica sukoba i razvoda kroz obiteljsku anamnezu,
  • kategoriziranje roditeljskog sukoba prema teorijskim i empirijskim podacima,
  • psihološku podlogu štetnosti roditeljskog sukoba po djecu,
  • procjenu i obrazloženje najboljeg interesa djeteta u razvodu braka roditelja,
  • članak 12. Konvencije o pravima djeteta – djetetovo mišljenje nije uvijek u skladu s njegovim najboljim interesom; kako ga ispitati i argumentirati mišljenje,
  • prepoznavanje manipulacije djecom i otuđenja djeteta od roditelja,
  • razlikovanje oblika i razloga djetetovog odbijanja roditelja,
  • opažanje i interpretaciju manipulativnih ponašanja u skladu sa suvremenom literaturom,
  • demistifikaciju manipulacije kao rijetkog ponašanja,
  • razumijevanje otuđitelja i njegovih osnovnih karakteristika,
  • analizu moći, toksični trokut otuđenja u vezi s teorijom privrženosti,
  • sustavno preuzimanje kontrole nad otuđiteljem,
  • prepoznavanje manipulacije kao emocionalnog zlostavljanja prema suvremenim znanstvenim spoznajama,
  • zakonsko postupanje u slučaju manipulacije – kaznene prijave za emocionalno zlostavljanje,
  • dublje razumijevanje otuđenog djeteta, ispitivanje otuđenja/razine otuđenja djeteta u praksi,
  • analizu relevantnih faktora pri procjeni optužbi za zlostavljanje djeteta tijekom i nakon razvoda roditelja

Kroz sveobuhvatno teorijsko predavanje, ali i iskustvene primjere i praktične vježbe, polaznici edukacije su unaprijedili znanja i vještina u budućem svakodnevnom radu i praksi.